Kadın Dünyası

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nasıl Giderilir?

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nasıl Giderilir?

 

Cinselliği başlatma isteksizliği ve eşten gelen cinsel uyaranlara tepki vermeme olarak da tanımlanabilen cinsel kısıtlanma, hem erkek hem de kadınlarda görülebilen bir sağlık sorunudur. Cinsel istek yaşla birlikte azalsa da her yaşta görülebilir. Cinsel isteksizlik nedenleri arasında cinsellikten utanma, anksiyete, anksiyete bozuklukları, cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişki sırasında ağrı, uyarılma, cinsel uyumsuzluk, sertleşme sorunu, erken boşalma veya geç boşalma gibi sorunlar sayılabilir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Anhedonik veya obsesif-kompulsif (obsesif) kişilik, cinsel kimlik veya nesne seçimi ile ilgili sorunlar, cinsel fobiler ve kaçınma, hamilelik korkusu, cinsel dürtüler üzerindeki kontrolü kaybetme korkusu, eş kaybı, kılık değiştirmiş cinsel sapmalar, depresyon, yaşa bağlı kaygılara odaklanma. Diğer yaygın nedenler arasında bir eşe ilgi kaybı, ikili ilişkilerdeki farklılıklar ve evlilik çatışmaları yer alır.

Ayrıca eşin cinsel bilgi ve beceri eksikliği, yakınlık korkusu, eşler arasındaki farklılıklar (düşünce ve kişilik farklılıkları), güç dengesizliği, geçmişten gelen öfke ve kırgınlık, pasif-agresif yaklaşımlar, duyguları birleştirememe gibi nedenler de olabilir. Geçmişteki istismar, cinsel taciz, ensest ve çocuk istismarı, erken yaşta her türlü cinsel travma da cinsel isteksizliğin nedenleridir. Zor geçen doğum, ağrılı jinekolojik müdahale (düşük gibi) daha sonra başlayan soğukluğa da neden olabilir.

Cinsel İsteksizliğin Tedavisi Var Mıdır?

Masters and Johnson seks terapisi yöntemi, başta H. Kaplan olmak üzere çeşitli doktorlar tarafından geliştirilmiş bir yöntemdir. Hasta değerlendirmesinden hemen sonra bireysel, grup, çift ve evlilik terapileri uygulanabilir. Öncelikle kadınlar için jinekolojik muayene, erkekler için ürolojik muayene gereklidir. Kadınlarda jinekolojik muayene sırasında genital organların anatomisi incelenir. Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilecek herhangi bir sorun olup olmadığı araştırılır. Hatta bazı kadınlarda “vulvar vestibulit” sorununa bağlı olarak gelişen cinsel ağrı nedeniyle zamanla cinsel isteksizlik gelişebilir.

Cinsel İsteksizlik Tedavi Yöntemleri

  • Çift birlikte tedavi edilir.
  • Çiftlerin cinsel ve normal ilişkilerinde sözlü ve davranışsal değişikliklerle daha iyi ilişki kurmalarına yardımcı olunur. Amaç, çiftle birlikte çalışarak sorunu çözmekten çifti sorumlu tutmaktır.
  • Kademeli bir dizi “cinsel görev” olmalıdır.
  • Çiftte sevgi bağının varlığı tedaviye fırsat veren en önemli özelliktir.
Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu