Anne-Aile-Çocuk

Çocuk Ne Kadar Süre Anne Babayla Yatabilir? Yataklar Ne Zaman Ayrılmalı?

Çocuk Ne Kadar Süre Anne Babayla Yatabilir? Yataklar Ne Zaman Ayrılmalı?

Son yıllarda değişen aile yapısıyla birlikte çocuklar anne ve babaya bağımlı hale gelmişlerdir. Günümüzde 10 yaşına gelmiş çocuklar bile anne ve babayla uyumak istediğinden dolayı en büyük problemlerden biri bağımlılık meselesidir. Çocuğun yatağı erken yaşta ayrılmadığı takdirde anne ve babayla birlikte uyuma alışkanlığı maalesef ki uzun yıllar boyunca devam edebilir.

Yataklar ne zaman ayrılmalı sorusuna ise uzmanlar genellikle 6 aylık cevabını vermektedir. Bazı kişiler için o yaş henüz çok erken gibi geliyor olsa da çocuk bilincini küçüklükten itibaren kazandığı için aslında çok da erken değildir. 6 aylıktan itibaren kendi yatağında uyumaya alıştırılan çocuk gelecek yaşamında da daha özgüvenli ve dışa bağımsız olacaktır.

Çocuklarda Ebeveynlerin Yatağına Yatma İsteği Neden Olur?

Çocuklarda ebeveynlerin yatağında uyuma isteğinin ilk nedeni şüphesiz öyle alıştırıldıklarından kaynaklanır. Anne veya baba çocuğu sürekli yanında isteyip onunla birlikte uyursa bir süre sonra çocuk da bundan vazgeçemeyip uyumak için ebeveyne bağımlı hale gelecektir. Oysa bebeklikten çocukluğa geçiş evresinden itibaren ayrı yataklarda yatıldığında bu durum gözlenmez.

Ebeveyn yatağına yatmak istemenin diğer nedeni ise ilgi ihtiyacıdır. Anne veya baba çocuğa yeterince ilgi göstermiyor ve ona olan sevgisini hissettirmiyorsa çocuk yatağa yatmak gibi çeşitli yollara başvurabilir. Bu sorunun çözülmesi için temele inmek gerekir.

Çocukları Kendi Yatağına Alıştırmak

Çocukların ayrı yatağa yatırılması için uzmanlar her ne kadar 6 aydan sonra dese de pek çok ebeveyn bu tarihi erken bulur ve 3-4 yaşına kadar birlikte yatmayı sürdürür. En geç 2 yaşından sonra ise yataklar ayrılmadığında çocuk kendi düzenini çoktan kurmuş olur. Anne ve babanın yanında uyumaya alışmış çocuk düzeni bozulduğunda gece boyunca ağlayıp uyumayabilir.

Bu nedenle ebeveynler çocuğu kendi yatağına kademe kademe alıştırmalı, kendi yatağında yattığı zamanlar ona çeşitli ödüller vererek şevk edilmelidir. Aksi takdirde çocuk aniden bir başına bırakıldığından afallar ve bunun psikolojik etkileri olabilir. Bu yüzden en erken 6 ay en geç 2 yaş kuralına ebeveynler dikkat etmesi önemlidir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu