Şifalı Bitkiler

Avokado Yağının Faydaları

Avokado Yağının Faydaları

 

Avokado yağı da en az meyvesi kadar şifa deposu doğal yağlar arasında yer alır. Günümüzde ise kullanım miktarı bir hayli artmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde ise avokado yağı saç hastalıklarından, deri hastalıklarına ve hatta kansere kadar pek çok rahatsızlıkta faydalı olduğu görülmüştür.

Mucizevi yağlar arasında olan avokado yağı, düzenli kullanımda kişi sağlığına büyük katkılar sağlamaktadır. Bilhassa deride görülen sedef, mantar ve egzama ve diğer döküntülü  rahatsızlıkta kullanılmaktadır. Siz de bu doğal yağdan faydalanmak isterseniz Avokado yağının faydaları hakkında yazımızdan daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Avokado yağının en bilenen faydaları ise;

  • Kişilerde görülen tansiyon hastalıklarında kullanıma uygundur. Özellikle yüksek tansiyonu düşürme ve dengeleme gibi bir şifaya sahiptir.
  • Avokado yağı kalp ve damar hastalıklarında kullanılır. Eğer kalp hastalığına karşı genetik bir yatkınlığınız varda avokado yağından faydalanabilirsiniz.
  • Kış mevsimlerinde ve mevsim geçişlerinde tüketilen avokado yağı, bağışıklık sistemini koruyacak ve güçlendirecektir.
  • Avokado yağının içerisinde alfa karoten adı verilen madde vardır. Bu da sindirim sorunları için harika bir doğal çözümdür.
  • Güçsüz kemik yapısına iyi gelir ve kemik rahatsızlıklarının önüne geçer.
  • Tüm bunların yanında diş rahatsızlıklarına da iyi gelir. Diş eti iltihabında, diş çürüklerinde ve ağız kokusu sorunlarında kullanılması tavsiye edilir.

Avokado Yağının Cilde Faydaları

Avokado yağı yemeklerde ve salatalarda kullanıldığında vücut direncini artırır. Yine cilt sağlığı ve güzelliği için de avokado yağının kullanılması tavsiye edilir. Özellikle mat ve cansız ciltlerin parlayarak canlanmasına yardımcı olur. Avokado yağının cilde faydaları ise;

  • Cilt üzerinde ve deri altında birikmiş kir ve yağlardan arındırır.
  • Cildi derinlemesine temizleyerek nemi, deri katmanlarının altına hapseder.
  • Cilt gözeneklerini sıkılaştırır ve ciltte oluşan sarkmaları giderir.
  • Cildin daha ışıltılı ve pürüzsüz bir yapıya ulaşmasını sağlar.

Avokado Yağının Saça Faydaları

Avokado yağı son zamanlarda saç için daha sık kullanılmaktadır. Özellikle kuru ve yıpranmış saçlarda yeniden canlanmayı sağlar. Saçı nemlendirerek, yumuşatır. Bununla beraber, saç diplerinde oluşan kızarıklık, kepek ve kaşıntı sorunları için de kullanıma uygundur. Yine saçların kolay şekil almasını sağlar. Bu bağlamda saça ısı işlem vermeden önce bir miktar avokado yağı kullanabilirsiniz. Bu sayede hem saçlar daha kolay şekil alacaktır hem de saçlar ısı nedeni ile yıpranmayacaktır.

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır?

Avokado yağının farklı kullanım alanları mevuttur. Kullanmadan önce avokado yağı nasıl kullanılır? Sorusunun cevabını bilmenizde fayda vardır. Eğer vücut sağlığı için kullanacaksanız yemeklerde, salata ve diğer mezelerde kullanabilirsiniz. Saç için kullanacaksanız, bir miktar avokado yağını avucunuzun içine alıp saçlarınıza uygulamanız yeterli olacaktır. Saç derisi hastalıkları için, saç diplerinize avokado yağını uygulayıp 15 dakika bekledikten sonra yıkamanız daha doğru olur. Cilt için kullanım yapacaksanız bir pamuğa 5 – 6 damla avokado yağı damlatıp, cildinizi silebilirsiniz. Akabinde yıkamanıza gerek yoktur.

 

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu