Şifalı Bitkiler

Kinoa Nedir?

Kinoa Nedir?

 

Kinoanın tarihi çok eskiye dayansa da zamanla unutulmuş bir besin kaynağıdır. Şimdilerde ise tekrar gündeme gelmeyi başarmış olan kinoa, başta diyet yapanlar için harika bir besin kaynağıdır. Kinoa her ne kadar tahıllara benzese de aslında yeşil yapraklı bir bitkidir. Ispanakgillerden olan bu bitki bol vitamin ve mineral kaynağıdır. Elbette bol lif kaynağı olan kinoa ile pek çok kişi kolayca kilo verebilmiştir.

Kinoa bitkisinin gündeme tekrar gelmesi nasa çalışanlarının katkısı büyüktür. Tok tutma özelliği ile astronotlar uzay yolculuklarında kinoa ile beslenmektedirler. Bu yazımızda kinoa nedir? Nasıl tüketilir? Kinoa zayıflatır mı? Sorularına ve kinoa hakkında tüm merak edilen sorulara cevap bulabilirsiniz.

Kinoa Nasıl Tüketilir?

Kinoa bol lif kaynağı besinlerden bir tanesidir. Kolay ve pratik hazırlanışı ile düzenli olarak tükettiğinizde kısa süre içinde hızla kilo verebilirsiniz. Kinoa nasıl tüketilir sorusunun cevabına bakacak olursak;

Kinoa pilav gibi tüketilebilir, bunun için bir miktar kinoayı haşlayıp, zeytin yağı ve bol yeşilliklerle beraber tüketebilirsiniz. Özellikle çok iştahlı olan ve sürekli bir şeyler yeme isteği olan kimseler günde bir kase kinoa tüketerek kendilerini tok tutabilirler. Yeşilliklerin yanında, eğer diyet yapıyorsanız, yoğurt ile de tüketebilirsiniz. Diyet listelerinizde mutlaka olması gereken bir besindir. Kinoa tok tutarken, enerji kaybınızın da önüne geçecektir.

Kinoa Zayıflatır Mı?

Kinoa hakkında en çok merak edilen konulardan biri kinoa zayıflatır mı? Sorusudur. Elbette hiçbir besin tek başına zayıflatmaya yetmez. Bu nedenle kendi diyet listenize kinoayı da eklediğinizde fayda sağlayacaktır. Bitki tok tutma özelliği sayesinde gün boyu artan yeme isteğinizi bastırdığı için ve sindirimi kolay olduğu için daha rahat kilo vermenize yardımcı olur. Kinoa ile diyet yaparken, spor yapmayı da ihmal etmemeniz gerekir.

Diyette Kinoa Ne Kadar Tüketilmeli?

Diyet yapan kimseler eğer diyet listelerine kinoayı da eklemek isterlerse, mutlaka diyette kinoa ne kadar tüketilmeli? Sorusunun cevabını da bilmeleri gerekir. Günlük diyet listesinde kinoa bir kase olarak tüketilebilir. Daha çok yağsız ve bol yeşillikli salatalar ile tüketilmesi önerilir.

Kinoa Yoğurtla Nasıl Yenir?

Eğer bir türlü kilo veremiyorsanız diyet listelerinize kinoa eklemeniz tavsiye edilir. Kinoa yoğurtla nasıl yenir? Ve ne kadar yenmeli? Gibi soruların cevaplarını bilerek tüketirseniz daha fazla verim alabilirsiniz.

  • 3 kaşık yoğurt(yağsız)
  • 2 çay kaşığı toz biber(acı)
  • 1 çay kaşığının ucu ile karabiber,
  • 1 çay kaşığı zerdeçal,
  • 2 yemek kaşığı kinoa,

Yapılışı

İlk olarak, kinoayı haşlamakla işe başlamalısınız. Haşladığınız kinoanın içerisine diğer malzemeleri ekleyip, karıştırın. Aç karnına günde bir kase olarak tüketebilirsiniz. Kinoa ile zayıflayanlar, daha çok bu tariften faydalanmıştır. Özellikle bölgesel yağlanmalarda daha çok faydasını görebilirsiniz. Kinoayı sadece zayıflamak için değil, günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı karşılamak içinde tüketmeniz tavsiye edilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu