Anne-Aile-Çocuk

Bebek ile Bağ Kurmanın Önemi

Bebek ile Bağ Kurmanın Önemi

 

Bebeğiniz ile aranızda oluşan bağlılık hissi bu dönemin en önemli ve en rahatlatıcı dönemi olabilir. Kast ettiğimiz bağlanma hem fiziksel hem de duygusal anlamda bebekle iletişim haline geçmektir. Doğumdan sonra ebeveynler ve bebek arasında bir iletişim ağı oluşur bu iletişim ağı her ne kadar bebek için hiçbir anlam ifade etmiyor gibi gözükse de aslında öyle değildir.

Bebeğinizle kurduğunuz temaslar; (onun tenine teninizi değdirmeniz beslerken başını okşamanız vs.) bebeğinizde rahatlama ve güven hissi uyandıracağından ileriki dönemlerde de sağlıklı bir birey olması için önemli bir yol oynamaktadır.

Bu fiziksel temaslar bir süre sonra duygusal bağlanmayı da beraberinde getireceğinden bebeğin zihinsel olarak gelişimi içinde oldukça önemlidir.

Bu bağlanmayı tabiri caizse “bebeğinize aşık olmak” diye de adlandırabilirsiniz. Bebek ile kurulan bu ağ onun büyümesini, beslenmesini yani hatta ve hatta çevresine bakışını dahi geliştirecek ve sağlıklı bir bebeklik dönemi geçirmesine yardımcı olacaktır.

Bu yüzden bebeğinizi kucaklamaktan onun başını okşamaktan çekinmeyiniz. Ayrıca anne bebeğini beslerken sık sık onun tenine dokunmalı okşamalı ve “ten tene” olma durumunu yaşatmalıdır.

Ayrıca Erken doğmuş ve bu yüzünden sağlık sorunları olan bebeklerde ise bebek masajı oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bazı bebek masajlarının bu bebeklerin de gelişimine yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Bu masaj çeşitlerine internetten, mevcut kitaplardan okuyarak veya doktor tavsiyesi ile bebeğinize uygulayabilirsiniz. Fakat bebeğinizin çok hassas olduğunu bu masajları uygularken onu incitecek hareketlerden uzak durmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz

Bebekler genellikle dış sesleri özellikle annenin sesini duymayı onun söylediği ninnileri konuşmaları sever ve dinler. Ayrıca tek başına dışardan gelen sesler de bebeğin ilgisini çekmektedir. Bu yüzden çıngıraklı oyuncaklar telefon uygulamalarındaki bebekler için çıkarılan sesleri çocuğunuza dinletmeniz onun yararına olacaktır.

Eğer bebeğiniz huysuzluk yapıyorsa ona ninni söylemek bir şeyler mırıldanmak biraz da olsa bebeğinizi sakinleştirecektir.

Bazı bebekler ise dışardan gelen uyarıcılara çok hassas olabilirler. Işık Gürültü vs. ortam sesleri bebeğinizin rahat bir uyku uyumamasına ve bu da beslenmesini olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer bebeğiniz bu konuda hassas ise ışık ve ses düzeyini onu rahatsız etmeyecek düzeye indirmeniz gerekmektedir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu