Anne-Aile-Çocuk

Yeni Doğan Bebeklerin Kulağı Nasıl Temizlenir?

Yeni Doğan Bebeklerin Kulağı Nasıl Temizlenir?

 

Yeni anne alacak ve çiçeği burnunda anneler, bebek temizliği ve bakımı konusunda bir hayli endişeli olabiliyor. Özellikle yeni doğan bebeklerin kulak temizliği anneler için endişe verici işlemlerden biridir. Çünkü anneler yeni doğan bebeğin kulağını temizlerken bebeğin kulağına ve kulak zarına zarar verebileceklerini dünürler. Fakat anneler doğru tekniklerle bebeklerinin kulağını temizledikleri sürece hiçbir şekilde bebeğin kulağına zarar vermeyecektir.

Yeni doğan bebeğin kulak temizliği belli rutinlerle temizlenmelidir. Ancak bu sayede bebekler gün içinde rahat edebilirler. Eğer yeni doğan bebeklerin kulak temizliği nasıl yapılır? Konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Bebeklerde Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?

Kulaklarda biriken sıvılar zamanla bakteri ve mikrop oluşmasına neden olur. Bu sebeple her banyo sonrası ve belli aralıklarla dikkatli bir şekilde kulak temizliğinin yapılması gerekir. Bebeklerde kulak kiri nasıl temizlenir? Sorusunun cevabı ise;

  • Yeni doğmuş bebeğin kulaklarını temizlerken kesinlikle petrol içerikli maddelerin kullanılmaması gerekir.
  • Vakumlama yöntemi ile temizlik yapılması ise hem bebeğe acı verir hem de kulak zarına zarar verebilir. Bu nedenle kesinlikle burun temizliğinde kullanılan vakumlama yöntemlerinin kullanılmaması gerekir.
  • Bebeklerin kulağını temizlerken sert ve zarar verici ürünler kullanmak hiç doğru olmayacaktır. Bu nedenle hafif ve yumuşak ürünleler bebeklerin kulakları temizlenmelidir.
  • Bebeklerin kulaklarını temizlerken yüzde yüz saf pamuklardan faydalanmanız gerekir.
  • Kulak pamuğuna sabun ve şampuan gibi temizlik malzemeleri eklenmemelidir. Bunun yerine saf su ile kulak temizliğinin yapılması önemli detaylar arasında yer alır.

Bebeklerde Banyodan Sonra Kulak Temizliği Nasıl Olmalıdır?

En fazla sorulan sorulardan biri de bebeklerde banyodan sonra kulak temizliği nasıl olmalıdır? Sorusu gelir. Bebeğinizi banyodan çıkardıktan sonra kulakları nemli olacaktır. Bu nedenle bebekler için özel olarak üretilmiş kulak pamuğu ile hafifçe temizlemeniz yeterli olacaktır. Kulağın içini temizledikten sonra kulak kepçesi ve kulak arkasını da iyice kurutmak gerekir.

Yeni Doğan Bebeğin Kulak Arkası Temizliği

Yeni doğan bebeklerde sık karşılaşılan sorunlardan biri de pişiktir. Bebeklerin kulak arkalarında ise pişik sorunları çok fazla görülür. Bu nedenle bir miktar pamuğu saf su ile ıslatın, daha sonra bebeğin kulak çevresini ve kulak arkasını çok bastırmadan özenli bir şekilde silin.

Sildiğiniz bölgede nem ve ıslaklık kalmamalıdır. Bu nedenle sildiğiniz bölgeleri yumuşak bir havlu ile kurutmanız tavsiye edilir. Eğer bebeğin kulak arkasında pişik ve yara gibi bir durum gözlemliyorsanız bunun için pişik kremi sürebilirsiniz. Pişik kremi ile beraber, kantaron yağı da kullanabilirsiniz.

Bebeklerin Kulakları Ne Sıklıkla Temizlenmeli

Bebeklerin kulaklarının çok sık bir şekilde temizlenmesi doğru olmayacaktır. Her banyodan sonra temizlemeniz yeterli olacaktır. Yine bebeklerde kulak temizliği yaparken, kulağın içine hiçbir doğal yağ, krem ve temizleyici ürün kullanmamanız gerekir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu