Şifalı Bitkiler

Bitki Çaylarının Vücuda Olan Faydaları

Bitki Çaylarının Vücuda Olan Faydaları

 

Bitki çayları birbirinden farklı faydaları ile karşımıza çıkar. Rahatlatıcı ve lezzetli özellikleri öne çıkan bitkisel çaylar, vücutta meydana gelen enfeksiyon ve virüslere karşı savaşma özelliğine sahiptir. Bunun yanında bitki çaylarının vücuda olan faydaları arasında mideyi yatıştırıcı ve rahatlatıcı özellikler de yer alır.

İlgili Makaleler

Bitkisel Çayların Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bitki çayları günlük olarak tüketildiğinde vücuda farklı şekillerde faydalar sağlar ve bunun yanında her çay yapısı itibari ile özel hazırlama metotlarına sahiptir. Hazırlanan bir bitki çayı içerisinde kurutulmuş yapraklardan, meyvesine, tohumuna, çiçeğine ya da kabuğuna kadar farklı kısımları bulunabilir.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Tıbbi özellikleri ile öne çıkan papatya çayı, romatizmal ve sindirim sistemi hastalıklarında etkilidir. Bunun yanında parazit solucanlardan kaynaklı meydana gelen enfeksiyonların giderilmesinde de olumlu etkiler sunar. Yapısında bulunan uçucu yağlar, yara ve ülser temizliğinde olduğu gibi cilt yıkamada da kullanılan önem bir bitki çayıdır.

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Nane çayının önemli özelliklerinden biri mideyi sakinleştirmesi v e sindirme destek olmasıdır. Bitki çaylarının vücuda olan faydaları konusunda belki de insanların en çok ihtiyaç duyduğu rahatlama mide ile ilgili olmaktadır. Bu nedenle pek çok kişi bitki çaylarını genelde mide rahatlatıcı etkileri nedeni ile tercih etmektedir. Nane çayı da bunların başında gelen çaylardan biri olarak karşımıza çıkar. Bunların yanı sıra;

  • Baş ağrısı
  • Cilt tahrişi
  • Bulantı
  • İshal
  • Adet krampları
  • Gaz
  • Depresyon

Gibi problemlerin tedavisinde de aynı şekilde oldukça etkili çayların başında gelir.

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Vücut için birçok faydayı aynı anda sunan zencefil çayı, mide bulantısı ve spazm konusunda tedavi edici özelliklere sahiptir. Anti bakteriyel özelliklere sahip olmasının yanında öksürük kesici etkisiyle de çok sık kullanılan bir bitki çayıdır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu