Yaşam Tarzı

Ev Hanımları İçin Emeklilik Yöntemleri

Ev Hanımları İçin Emeklilik Yöntemleri

 

Ev hanımlarına ne yazık ki bir emeklilik ancak hayal olarak görünüyordu. Ancak emeklilik yaşına gelindiğinde rahat etmek herkesin hakkı. Çalışma durumunu tamamlamış olan primini ve aynı zaman da yaşını da dolduran herkes emeklilik hakkı elde eder. Bu nedenle de ev hanımlarının emekli olması gibi bir durum söz konusu değildi. Ancak yasa tasarısında bir teklif geldi. En az 25 senedir evli, 50 yaşını da doldurmuş olmasına rağmen emekli olamayan bütün ev hanımlarına emekli olmaları için bir şans verilecek. Bu sayede onlarında emekli olma durumları söz konusu olabilecek.

Emekli Olabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Ev hanımlarının da emekli olabilme şansının olması büyük bir şans olarak yer aldı. Ancak emekli olmak için gerekli olan şartlar nelerdir? Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu ile kişinin herhangi bir şekilde bağının bulunmaması gerekir. Daha önceden Sosyal Güvenlik Kurumuna kaydı olan kişilerinde ev hanımları için emeklilik başvurusu yaptığı tarihten sonra herhangi bir kaydının bulunmaması şarttır.

Kişilerin en az 25 yıldır evli olmaları lazımdır. Aynı zaman da emekli olacak olan kişinin 50 yaşını doldurmuş olması gerekir. Kişi 18 yaşından büyük olmalıdır. Bunların yanı sıra herhangi bir şekilde malulen ya da yaşlılık nedeni ile herhangi bir aylık almaması önemlidir. Kişinin herhangi bir gelirinin yer almaması yani gelir vergisine tabi olmaması şartlar arasındadır.

Yasa Tasarısının Kapsamı Hakkında Bilgi

Sunulmuş olan teklifin yasal bir hale gelmesi durumunda ev hanımının hiç çalışmamış olmasına rağmen emekli şansı olacak. Bu teklif için belirlenmiş olan bütün kriterlerin tamamlanması halinde ev hanımı emekli olabilecek. Bunun içinde 1995 yılından ya da öncesinden beri resmi nikah ile evli olmak gerekir.

Kişinin 1970 yılı ya da öncesinde doğmuş olması gerekir. Yani kişinin en az 50 yaşında olması ana kriterlerdendir. Emekli olmak için başvuru yapacak kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili herhangi bir bağının olmaması gerekir. Aynı zaman da herhangi bir iş yerinde de çalışmaması da gereklilikler arasındadır. Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir neden ile maaş almaması bu haktan yararlanma kapsamı içindedir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu