Diyet Önerileri

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Listesi

 

Dukan diyetinin mucidi, bir Fransız beslenme uzmanıdır. Dr. Pierre Dukan, et ile kısa sürede zayıflamanın formülünü bulmuş ve dukan diyet listesi adında bir kitap yayınlamıştır. Bu kitap, 32 ülkede büyük ilgi ile karşılanmıştır. Şimdilerde ise hemen her ülkede dukan diyeti fazla kilosu olan kişilerce tercih edilmektedir.

Daha çok obez kişiler tarafından sevilerek yapılan, dukn diyetinde asla açlığa yer yoktur. Zaten bu diyeti özel kılan kısmı da aç kalmadan zayıflamadır. Dukan diyeti nedir? Dukan diyeti listesi hakkında merak ettiklerinizi rehber niteliğinde olan yazımızdan bulabilirsiniz.

Dukan Diyeti Nedir?

Fazla kilolarından şikayetçi olan ve ne yaparsa yapsın bir türlü kilo veremeyen kişilerin ilk sorduğu sorulardan biri dukan diyeti nedir? Sorusudur. Dukan diyeti, kişileri tok tutarak zayıflatan bir diyet türüdür. Diyet, 4 kısımdan oluşmaktadır ve diğer ağır diyetlerle hiçbir şekilde benzememektedir. Burada tek kural diyetin aşamalarını dikkate almak ve kurallara birebir uyum sağlamaktır.

Dukan diyeti evreleri ise;

  1. Atak evresi,
  2. Seyir evresi,
  3. Güçlendirme evresi,
  4. Koruma evresi,

Bu dört evrede yapılması gerekenleri sizler için bir araya getirdik…

  1. Atak evresi; diyetin birinci ila yedinci gününü kapsar ve diyete başlama anındır. Atak evresinde isteğe bağlı miktarda yağsız proteinler tüketilebilir. Ancak buradaki katı kural günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmektir. Çünkü yulaf kepeği kişileri tok tutarak, gün boyu açlık hissini ortanda kaldırır.
  2. Seyir evresi; diyetin ikinci kısmı seyir evresidir. Seyir evresi 12 ay sürmektedir. Diyete başlayan kişilerin kesinlikle nişastadan uzak durması gerekir. Ve yine katı kural olarak kişiler günde 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmelidir. Diğer proteinler yağsız olarak tüketilebilir.
  3. Güçlendirme evresi; bu evrede yine günlük 2,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilmesi zorunludur. Kişiler, yağsız protein alımına devam edebilir. İsteğe bağlı olarak ve çok fazla olmamak kaydı ile karbonhidrat tüketimi de yapılabilir.
  4. Koruma evresi; kurallara uyuldu ise ve hedeflenen kiloya ulaşabildiyseniz, koruma evresinde aynı mantık çerçevesinde diyete devam etmeniz gerekir. Ancak hedeflenen kiloda iseniz kuralları biraz esnete bilirsiniz.

Dukan diyeti ile dünyada milyonlarca obez, istediği kiloya sağlıklı bir şekilde ulaşmıştır. Bu nedenle diyetin faydası tüm dünya genelinde ispatlanmıştır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu