Diyet Önerileri

Diyetin Süresi Ne Kadar Olmalı?

Diyetin Süresi Ne Kadar Olmalı?

 

 Sağlıklı bir şekilde bir insanın boy oranına göre kilosu da aynı olmalıdır. Kilo kontrolünü korumak kilo vermek kadar önemlidir. Her bireyin vücut bazal metabolizması farklı olduğu için kişiden kişiye kilo verimi değişkenlik gösterir. Diyet süresi de kişinin yaşına, boyuna ve sağlık sorunlarına göre değişir. Dengeli ve düzenli beslenmek sağlık için önemli olduğu için diyet yapan kişiler için de uzmanların vermiş olduğu programa uymamaları gerekir. Kilo vermek içim ilk önce sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, spor yapmak, günlük 2, 2.5 litre su tüketimini arttırmak ve düzenli yürüyüş kilo verdirir. Önemli olan kilo verimi değil; verdikten sonra o düzeni korumaktır. Sağlıklı bireyin diyet süresi 6 veya 1 sene arası olurken, şişman obez kişilerin süresi daha fazladır.

Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin Tavsiyeler

Fazla kilolu olan kişiler toplum içine girmekten kaçınıp kendi içlerine her zaman kapanıktır. Oysaki azimli ve en önemlisi sabırlı bir şekilde kilo vermek zor olduğu kadar düşünülse de zamanla alışılacak bir durumdur. Kilolara veda etmek için öneriler;

 • Hedefe ulaşmak için sabit kilo verimi belirlenir.
 • Uzman diyetisyen diyet sırasında çok önemlidir. Çünkü uzmanın vereceği program sayesinde kişiler uyarak düzenli bir şekilde dikkate alarak kilo verme sürecine girer.
 • Diyet sırasında kabızlık ve halsizliğin önüne geçmek için bol sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Günde en az 2.5 litre su içilmesi sağlık açısından da faydalıdır.
 • Her gün tartılmak çok yanlıştır. Tok tartılmak yerine haftada 1 kez belirlenir sabah aç karna tartılmak doğru sonucu verecektir.
 • Pozitif düşünmek her zaman başarıyı yakalamak için önemlidir.
 • İdeal kilo verimi haftada 1 veya 2dir.
 • Öğünlerde ne yenildiği not alınmalı ve programa uyulmalıdır.
 • Abur- cubur yerine ara öğünlerde meyve tüketimi veya kuru yemiş ( ceviz, fındık, badem) vb. yapılmalıdır.
 • Fiziksel egzersiz spor faaliyetleri arttırılmalıdır.
 • Günlük tempolu bir şekilde 1-1.5 saat yürüyüş yapmak kalp ve kas sağlığı için de faydalı olacaktır.
 • Kendinizi haftada 1 kere ödüllendirmek sizi daha çok mutlu edecektir.

Diyetten Neden Vazgeçiliyor?

Diyetlerden vazgeçilme oranı son günlerde daha çok artmıştır. Diyet yapan bir çok insan acıktığı için veya uzmanın vermiş olduğu program diyetine zorlandıkları için pes edip vazgeçiyor. Pes etmelerinin en önemli nedeni ise psikolojik durumdan kaynaklanmaktadır. Bunların önüne geçmek için sabır ve azimle devam edilirse ideal kiloya ulaşılır. Önemli olan kilo veriminden çok sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenme olacaktır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu