Diyet Önerileri

Kimler Diyet Yapmalı?

Kimler Diyet Yapmalı?

 

Genel kanı olarak zayıflamak adına kilo aldıran gıdalardan uzak durmak gibi algılansa da, diyet; beslenme alışkanlıklarının ve kurallarının tamamını oluşturmaktadır. Bir bireyin tükettiği ya da tüketmediği yiyecekler o bireyin diyetini oluşturmaktadır. Önemli olan bireyin ne yediği değil, hangi sıklıklarda, hangi zamanlarda yediğidir. Sadece kilosundan memnun olmayan değil, sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen her insan uygun diyetler yapmalıdır.

 

Diyet Yapmadan Önce Uzman Birine Danışın

Bireylerin vücutları farklı yapılarda olduğu için herkesin vücudunun ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bu nedenle bireyler, birbirinden farklı diyetlere ihtiyaç duymaktadır. Tek tip yapılan bir diyet, her bünyede aynı sonuçları doğurmuyor. Kiminin vücudunu sağlıklı bir şekilde zayıflatırken, kiminin kilosunda herhangi bir azalma meydana gelmiyor. Kişiye özel yapılan diyetler bir uzman yardımıyla yapılmalıdır. Uzmana danışmadan yapılan diyet türleri tehlikeli sonuçlar doğurabilir ve kötü sonuçlarla karşılaşılabilir. Uzman yardımı olmaksızın yapılan diyetler bireyde var olan hastalıkları arttırabilir ya da olası sağlık problemlerine zemin hazırlayabilir.

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün Mü?

Diyet yapmadan da kilo vermek mümkündür. Sadece yaşamınızı biraz düzenlemeniz gerekmektedir. Düzenli kilo vermek istiyorsanız düzenli uykuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Vücut için yeterli olmayan uyku, ertesi gün vücutta ödem birikmesine neden oluyor. Çok geç saatlere kadar oturan kişilerin bilimsel çalışmalara göre daha çok kalori almış olduğu incelenmiştir. Düzenli uyumanın yanı sıra şekeri de azaltmanız gerekiyor. Şeker öyle bir besindir ki tüketmesi çok keyiflidir. Tükettikçe vücudun daha çok istediği bir hal almaktadır. Bu durumda da vücudunuzun istenmeyen bir şekli olmaktadır. Kilo vermek isteyen insanların öncelikle şekerli besinlerden uzak durması gerekmektedir. Diğer bir alışkanlık ise yeşil çay ve su tüketimidir. Yeşil çay içerisinde bulunan kateşin ve metobalizma hızlandırıcı etkisi olan, bağışıklık sistemi güçlendirici olan bir içecektir. Bunun yanında günlük olarak vücudunuza su almaya da dikkat etmeniz gerekmektedir. Günlük olarak 2-2,5 litre su vücudunuzdaki ödemi atmanıza yardımcı olmaktadır.

 

Uygun Diyet Nasıl Olmalıdır?

Vücudun bütün ölçümleri alındıktan sonra sağlıklı bir diyet listesi hazırlamak mümkündür. Sağlıklı diyet listelerinde protein, karbonhidrat ve yağ kaynakları yer almalıdır. Çünkü vücudun bunlara ihtiyacı vardır. Sağlıklı diyet listelerinde mutlaka suyu görürsünüz. Yemekten önce içilen su ya da yemek arasında içilen su hızlı bir şekilde doymanıza ve daha az yemenize neden olmaktadır. Vitamin veya mineral eksiltilerek yapılan beslenme planları sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu tarz diyetler kişiye uygun diyetler değildir. Böyle diyetlerden uzak durmalı ve vücudun istediği protein, karbonhidrat, yağ kaynaklarının alınmış olduğu faydalı diyetler tercih edilmelidir.

Sadece Diyet Yapmak Kilo Vermek İçin Yeterli Olur Mu?

Sabır ve kararlılık isteyen bir süreç olan kilo verme süreci, yavaş ve kalıcı bir şekilde olması için dikkatli olarak yapılmalıdır. Ne kadar faydalı diyetler yapıyor olsanız bile sadece diyet yapılarak kalıcı kilo vermek mümkün değildir. Verilen kiloların aynı şekilde geri alınabileceği unutulmaması gerekiyor. Sağlıklı bir diyetle kalıcı kilo vermek için, diyetin yanında egzersiz de yapmak da önemlidir. Egzersiz yapılırken ilk yarım saat vücut yağ yakmaz. Yarım saatten sonra vücudun yağ yakmaya başladığı gözlenmektedir. Yapılan egzersizden çok yapılma süresi de önemlidir. Et yemeklerinin yağsız pişirilmesi, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla sebze ve bakliyat tüketimi, diyet sırasında dikkat edilmesi gereken durumlardır.

 

Diyet Yaparken Açlık Durdurulabilir Mi?

Açlığınızı kontrol etmek ve iştahınızı düzene sokmak için bazı durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlar; Uzun süre aç kalmamak ve mutlaka kahvaltı yapmak, stresten uzak durmak ve çözüm yolları aramak, bir beslenme modeli oluşturmak, doğal beslenmek,  doğru yağları kullanmaktır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu