Diyet ÖnerileriÖneriyoruz

Diyette Kuruyemiş Yenilebilir Mi?

Diyette Kuruyemiş Yenilebilir Mi?

 

Kuruyemişin sağlığa faydaları nelerdir? Diyette tüketilebilecek kuruyemişler nelerdir? Diyet kuruyemişlerinin kalori ve yağ oranları.

Diyette kuruyemiş yenilebilir ancak kararında ve porsiyonlara dikkat edilmeli aşırıya kaçılmamalıdır. Aşırıya kaçtığınız takdirde kilo veremezsiniz. Kuruyemişlerin kalori ve yağ oranlarına göre ne kadar tüketilmesi gerektiği saptanmalıdır. İçerisinde yağ bulunan kuruyemişler gereğinden fazla tüketildiği takdirde diyetinizi bozacak kilo vermek isterken ya olduğunuz kiloda kalacak ya da kilo alımına başlayacaksınız.

Kuruyemişin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kuruyemişler içerisinde lif, yağ ve protein bulunduran besinlerdir. Omega3 ve Omega6 bakımından zengin ve doymamış yağ içeren kuruyemişler magnezyum açısından da vücuda ve sağlığa faydalıdır. Aynı zamanda kuruyemişler kalp rahatsızlıkları, diyabet ve kronik hastalıklarda ileri derecede ve risk grubunda olan içinde önerilmektedir. E vitamini açısından zengin olan kuruyemişler yağ yakımını kolay hale getirdiği tespit edilmiştir. Düzenli ve yeteri miktarda tüketilen kuruyemişin sağlığa faydaları saymakla bitmez.

Diyette Tüketilebilecek Kuruyemişler Nelerdir?

Ceviz: Omega3 yağ asidi açısından zengin olan cevizi diyetlerinizde ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Günlük tükettiğiniz 1 avuç ceviz tok tutmasının yanı sıra iltihaplanmalara da iyi gelmektedir.

Badem: Diyette tüketilebilecek kuruyemişler arasında badem kilo vermeye yardımcı olurken kan basıncının düşmesine olanak sağlar. Diğer kuruyemişlerden daha fazla protein içeren badem, protein ağırlıklı diyetlerde ve sporcu beslenmelerinde ara öğün olarak en çok tercih edilen kuruyemiş türüdür.

Yer fıstığı: Özellikle sporcuların en çok tercih ettiği ve en çok tükettikleri yer fıstığı protein ve lif bakımından oldukça zengindir bu sebeple diyette tüketilebilecek kuruyemişler arasında bulundurulmalıdır. Yer fıstığı uzun süre tokluk sağladığı gibi enerjide verir ve egzersizlerinizde enerji kontrolünüzü sağlamanıza yardımcı olur. Kan şekerini de dengelediği için tatlı isteğinizi bastırır ara öğünlerinizde tercih edebilirsiniz.

Antep Fıstığı: Kalorisi düşük olan antep fıstığı protein, lif ve potasyum açısından zengindir. Ayrıca kolesterol hastaları için oldukça sağlıklı ve faydalı bir besin çedidir.

Diyet Kuruyemişlerinin Kalori ve Yağ Oranları

Ceviz: 28 gramda 183 kalori ve 18 gram yağ bulunur.

Badem: 28 gramda 161 kalori ve 14 gram yağ bulunur.

Antep Fıstığı: 28 gramda 156 kalori ve 12 gram yağ bulundur.

Kaju: 28 gramda 155 kalori ve 12 gram yağ bulundurur.

Ölçüsünde ve yeteri miktarda tüketilen diyet kuruyemişleri sağlık açısından ve uzun süreli tokluk sağlayarak diyetinize faydası olacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu