Lezzetli Tarifler

Kurabiye Kaç Derecede Pişer?

Kurabiye Kaç Derecede Pişer?

 

Kurabiye tatlı severler için olmazsa olmaz bir unlu gıdadır. Farklı kurabiye tarifleri vardır. Tatlı kurabiye ve tuzlu kurabiye çeşitleri oldukça lezzetlidir. Çay ve kahve saatlerinde atıştırmalık olarak yenilecek iyi bir seçenektir. Ansızın bir misafiriniz geldiğinde kolay kurabiyeler tariflerinden bir seçim yaparak kurabiye pişirebilir ve güzel bir ikramda bulunabilirsiniz.

Kurabiye pişirirken hamurun şekerini ya da tuzunu damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. İyi bir kurabiye için kurabiye hamurunu kulak memesi kıvamında hazırlamalısınız. Kurabiyenin lezzetli olması için kaç derecede pişireceğiniz çok önemlidir. Acemi aşçılar bu konuda tecrübesiz olduğu için kurabiyenin derecesini ayarlayamaz ancak bu yazımızda kurabiye derecesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Kurabiyeyi Kaç Derecede Pişirmeliyiz?

Kurabiyeyi kaç derecede pişireceğiniz kurabiyenin türüne göre değişir ancak ortalama 160 ile 220 derece arasında pişirmelisiniz. Kurabiye pişireceğiniz zaman fırını önceden ısıtmalısınız. 160 derecede pişireceğiniz bir kurabiye ortalama 20 dakikada pişer. Tabii bu durum kullandığınız fırına göre farklılık gösterir. 20 dakika sonrasında kurabiyenizi kontrol etmekte fayda var.

Kurabiyenin pişme süresi biraz da kurabiyenin şekline bağlıdır. İnce kurabiyeler 10 dakika içinde pişerken kalın kurabiyelerin pişmesi 20 dakikayı bulabilir. Eğer internetteki kolay kurabiyeler içerisinden seçerek bir kurabiye pişiriyorsanız orada yazan süreye uyarak kurabiyenizi pişirmelisiniz.

Kıvama Göre Pişirme Süresini Ayarlayın

Eğer ağızda dağılan bir kurabiye kıvamı istiyorsanız önceden ısıtılmış 160 derece fırında 30 dakika ya da önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 25 dakika pişirebilirsiniz. Eğer ağızda dağılan kıvam yerine kıtır kurabiye seviyorsanız önceden ısıtılmış fırında 220 derecede 15 dakika pişirmelisiniz. Ayrıca kıtır kıvamda kurabiye seviyorsanız kurabiye hamurunu açarken ince kurabiye yapmanızda fayda var.

Kurabiyenin kaç derecede piştiğini bilirseniz sık sık fırın kapağını açmanıza gerek kalmaz. Sürekli fırının kapağını açmak kurabiyenin kabarmasını engeller. Ayrıca siz sürekli fırının kapağını açarsanız kurabiye daha uzun sürede pişer.

 

Kurabiye Pişirirken Aklınızda Bulunması Gereken Püf Noktalar

Kurabiye birçok kişinin yüzünü güldürür özellikle ev hanımları ve çocuklarının yüzüne bir tebessüm kondurur. Ancak bu mutluluğu zirvede yaşamak için kurabiyeyi olması gerektiği gibi pişirmek gerekir. Kurabiye yapacağınız zaman tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekir. Örneğin margarini tavada eritip hamur hazırlarsanız kurabiye hamurunun kıvamını tutturamazsınız. Bu nedenle kurabiye yapmaya başlamadan bir saat önce tüm malzemelerinizi mutfak masasının üstüne çıkarıp oda sıcaklığında bekletin.

Eğer ağızda dağılan kurabiye kıvamını tutturmak istiyorsanız kurabiyenizde sıvıyağ yerine tereyağ kullanmalısınız. Tereyağı kurabiyenizin ağızda dağılan kıvamda olmasını sağlar. Ayrıca kullanacağımız şeker de oldukça önemlidir. Eğer varsa pudra şekeri kullanmanız daha iyi olur. Ancak toz şeker kullanacaksanız kurabiyenin içinde pütür pütür ağzınıza gelmemesi için toz şeker ve yumurtayı iyice çırpmanız gerekir. Pudra şekeri kurabiyelerinizin kıvamını tutturmakta daha etkili olacaktır.

Kıvamında Kurabiye İçin Minik Detaylar

Eğer ağızda dağılan kıvamda kurabiye yapmak istiyorsanız kurabiye hamuruna birkaç damla elma ya da üzüm sirkesi damlatarak bu kıvamı tutturabilirsiniz. Bu yöntem ağızda dağılan kurabiye kıvamını tutturmanızda çok etkili olacaktır. Kurabiyelerinizin kabarık durmasını istiyorsanız karbonat veya kabartma tozu kullanabilirsiniz. Evinizde kabartma tozu ya da karbonat yoksa eklemeyebilirsiniz. Bu iki malzeme yalnızca kurabiyelerinizin kabarmasını sağlar tadında bir değişiklik yapmaz.

Kurabiyelerinizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kurabiye hamuruna birkaç damla soda dökebilirsiniz. Soda kurabiyelerinizin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Kurabiyenizin tam tadını bulması için hazırladığınız kurabiye hamurunu en az yarım saat buzdolabında bekletmek çok etkili olacaktır. Bu püf noktalara uyarak lezzetli bir kurabiye yapıp sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu