Şifalı Bitkiler

Kekik Kullanımının Fayda Ve Zararları

Kekik Kullanımının Fayda Ve Zararları

 

Bitkiler arasında kekik aromatik açıdan keskin ve faydaları olan bir baharat türü olarak bilinir. Yemeklerde lezzet katması ve farklı bir aroması olması nedeni ile mutfaklarda sıkça kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kekik ayrıca şifa verici bir bitki olarak ta çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan uçucu yağlar açısından vücut ve cilt sağlığı içinde yararlar sağlamaktadır. Kekiğin içeriğinde oldukça fayda sağlayan besin değerleri bulunmaktadır.

 • Bunlar;
 • Folik asit
 • Potasyum
 • Selenyum
 • Kalsiyum
 • C vitamini
 • Magnezyum
 • Demir
 • K vitamini
 • Beta- karoten
 • E vitamini
 • A vitamini

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Kekik baharatı vücuda oldukça yararlar sağlayan bir bitkidir. Taze olarak kullanılan kekik isteğe göre çay olarak içilmekte ya da baharat şeklinde de tüketilmektedir. Vücuda direnç kazandıran kekik ayrıca kansere karşı vücudu bir kalkan gibi korumakta ve kanser hücrelerinin büyümesine engel olmaktadır. Düzenli şekilde kullanıldığı taktirde damar sağlığında ve kalp hastalıklarında fayda sağladığı bilinmektedir. Birçok özelliğe sahip olan kekik kolestrol sorunu olan kişiler için de faydalıdır. Kekik kan damarlarının temizlenmesini ve kanda oluşan yağların dışarı atılmasında yardımcı olur. Sağlığınız için son derece faydası olan kekiğin faydaları şunlardır;

Tansiyon giderici.

Kekik baş dönmesi tansiyon düşmesi gibi sağlık problemleri için kullanılabilir. Tansiyonu düşük olanlara tavsiye olarak kekik önerilmektedir.

Kanı sulandırır.

Kekik kan sulandırıcı özellikte ve kanı temizleyici özelliği ile de yarar sağlar. Vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılmasında faydalıdır.

Rahim kanserinden korur.

Kolon ve rahim kanserine karşı kekik oldukça faydalıdır. Özellikle bayanlarda görülen rahim kanseri ve kolon kanseri gibi rahatsızlıklarda kekik kullanımına önem vermek gerekir.  Uzun ve zor bir tedavi süreci gerektiren kolon kanseri ve rahim kanseri tedavisinin yanında yorucu bir terapiden daha enerjik çıkmanızda yardımcı olan kekik yağı iltihap önleyici olarak kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren kekik çayı, yağı ve baharatı vücudunuza direnç kazandırarak daha dinç ve enerjik olmanızda katkı sağlamaktadır.

Ateş düşürücü etkiye sahiptir.

Vücutta görülen yüksek ateş çoğu zaman enfeksiyondan ya da virüs ve bakteri belirtisi olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle ateşli görülen hastalıkların tedavisinde kekik çayı tüketmeniz tavsiye edilir. Hem enfeksiyonlarla savaşır hem de vücut sıcaklığının normale dönmesini sağlar.

Anti bakteriyel özellik taşıyan kekik sindirim sorunlarına yardımcı olur.

Mide ağrıları ve mide yanmalarına karşı kekik çayı içilebilir. Mide sorunlarınız varsa kekik çayı içerek mide ekşimesi, mide yanması ve sindirim ile ilgili sıkıntılarınız varsa bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Kekik regl ağrılarını giderirken regl dönemlerinin daha düzenli olmasını sağlar.

Kekik harika bir anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bayanların özel günlerinde yaşadığı adet ağrıları içinde kekiğin faydası olmaktadır. Adet dönemlerinde ağrılar çekiyorsanız kekik çayı içerek bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Göz sağlığınız için kekik.

Kekik içeriğinde bulunan A vitamini içeriği ile zengin bir bitkidir. Gözlerde yaşanan sorunlarda kekik kullanılması tavsiye edilir. Gözlerin bulanık görmesi, gece körlüğü gibi durumların yaşanmaması için kekik çayı önerilmektedir. Kekik çayı aktarlardan temin edilebilir kaynamış suda bekleterek ılıdıktan sonra pamuk yardımı ile göz kapaklarınıza konularak 5- 6 dakika bekleterek gözlerinizin dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Diş sağlığı üzerine etkisi

Kekik diş sağlığı içinde yararlı bir baharattır. Diş eti çekilmelerine karşı kekik oldukça şifalı bir bitkidir. Bakterilerin temizlenmesinde kekik suyunu ağızda gargara yaparak ağızdaki bakterilerden ve ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

Zehirlenmelere karşı etkisi.

Gıda zehirlenmelerine karşı kekik kullanılan kekik ciddi zehirlenmelere karşı yeterli olmayabilir bu nedenle ilk yapmanız gereken mutlaka doktora gitmek olacaktır. Doktor tavsiyesine göre kekik kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kekiğin Cilde Yararları Nelerdir?  

Cilt hastalıklarından şikâyet edenlere uygun kullanılan kekik E vitamini içerdiğinden cildinizi besler ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Cildinize tonik olarak uyguladığınızda cildinizin temizlenmesini ve ferahlamasını sağlamaktadır. Kekik suyu saçlar içinde yararlı bir bitkidir saçların kırıklarına ve dökülmesine oldukça fayda sağlar.

Kekiğin Zararları Nelerdir?

Bitkisel ürünler ne kadar zararsız olsalar da aşırı kullanım sonucu zararlı hale de dönüşebilir.  Kekik kan sulandırıcı özellikte bir bitki olduğundan hamilelik döneminde düşük tehlikesi ve erken doğum nedeni ile sakıncalı olabilir. Yapısının yoğunluğundan dolayı aşırı tüketildiğinde midede ağrı ve yanmaya sebep olmaktadır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu