Şifalı Bitkiler

Domates Kurusu 

Domates Kurusu 

Aydın yöresine ait olan domates kurusu kış mevsiminin yaklaşmasıyla her evde yapılmaya başlandı bile. Kimisi evde domates kurusu yaparken kimisi yapamıyor marketlerde domates kurusu satılsa bile doğal, organik ve anne eli değmiş gibi olmuyor. Domates kurusu hakkında merak edilenler alt başlıklar halinde firmamız tarafından cevap verildi.

Domates kurusu 

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla beraber şimdiden evlerde kış hazırlığı yapmaya başlandı. Şimdiden Anadolu kadınları kış mevsimi için çeşitli ürünlerin hazırlığını yapmaya başladılar. Trakya tarafında kayısı pestili, taze fasulye turşusu, üzüm sirkesi, bamya kurutulurken Güneydoğu Anadolu da üzüm pestili, acur turşusu, menemen konservesi, biber ve patlıcan kurutulur.

Aydın yöresine ait olan organik ürünlerden yapılan domates kurusu, başta Aydın olmak üzere Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde de Domates kurutuluyor. Dediğimiz gibi kimisi evinde domates kuruturken kimisi kurutamıyor ama kurutamayanlar dışardan almaktan çekinirler çünkü alacakları yiyeceklerin organik ve doğal olmasını isterler. Bunun içinde firmamızı tercih edebilirsiniz firmamızın domates kurusu başta olmak üzere ürettiğimiz ürünler doğal ve organik malzemelerden yapılıyor. Bunun içi firmamızı rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

 

Kuru Domates Tüketmek İçin Nedenler 

Yapılan Akdeniz yemeklerinde çoğunlukla domates kullanılıyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalara ve analizlere göre Akdeniz yemeklerinde fazla domates kullanılmasıyla beraber sağlık açısından kalp hastalıklarına ve farklı kanser türlerine yakalanma riskini azalttığı sonucuna varıldı. Bilindiği üzere sağlıklı beslenmenin diğer bir kuralı sebze ve meyve tüketimidir.

Meyve ve sebze tüketiminin insan sağlığına yararları vardır sonucuna varılabilir. Domates kurusu ile doğal domates arasında analiz yapıldığında kuru domatesin normal domatese göre daha konsantre bir ürün olmasından dolayı birçok besin değeri bulunduruyor. Ürünleri saklayarak tüketmek geçmiş çağlardan beri aktarılmış bir yöntemdir. Ürünleri saklayarak tüketmek ürünün besin değerini arttırır ve insan sağlığına birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır.

Domates Kurusunun Vitamin Değerleri Nelerdir 

Söylediğimiz gibi domates kurusu normal domatese göre daha çok besin değeri bulunduruyor. Güneşte kurutulan domatesler bol bol A, K, C vitaminleri bulunduruyor. A, K, C vitamin eksikliği olan insanların kurutulmuş domates tüketilmesi tercih edilir. Domates kurusunda bulunan K vitamini kanın pıhtılaşmasında büyük görev alır. Ayriyeten domates kurusunda bulunan Niasin B vitamini bulunduruyor buda metabolizmayı güçlendirir ve beynin sağlıklı olmasına büyük katkı sağlar. Güneşte kurutulan bir fincan domates günde tüketilmesi gereken %23 C vitamini, A vitamininin %16’sını karşılar.

 

Domates Kurusunun İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir 

Kışı mevsiminin depo ürünlerinden olan domates kurusu birçok vitamin değeri ve bol bol mineral bulunduruyor. Bulundurduğu vitamin değerleri insan sağlığına fazlasıyla fayda sağlıyor. Fazla kanı olmayanların domates kurusu veya normal domates tüketerek kanın oluşmasını sağlar. Domates kurusunun sağladığı bir diğer faydası ise göz sağlığıdır.

İçerisinde bulundurduğu Lutein ve Zeaksantanin antioksidanları göz sağlığına önemli faydalar sağlıyor. Potasyum minerali bulunduran domates kurusunun yüksek tansiyonu düşürmede etkilidir. Kurutulan domates de ki antioksidanları zeytinyağı kullanarak aktif hale getiriyor. Domates kurusunun oldukça faydası vardır fakat fazla tüketiminden kaçınmak gerekir.

 

Domates Kurusundan Yapılabilecek Yemekler 

Aydın yöresine ait olan domates kurusu firmamız tarafından doğal ve organik malzemelerden üretiliyor. Domates kurusu ile yapılacak çeşit çeşit yemekler vardır. Domates kurusu ile yapılabilecek yemekleri sizin için derledik.

Firmamızdan aldığınız ya da evde kendinizin evde yaptığı domates kurusuyla kuru domatesli bulgur pilavı yapabilirsiniz, yeşil zeytin salatasının içinde domates kurusunu kullanabilirsiniz. Kahvaltılık kuru domates mezesi, pirinçli domates kurusu da, kış hazırlığı için üretilen domates kurusuyla yapılan yiyecekler arasında yer alıyor.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu