Yaşam Tarzı

Dekorasyonda Kaçınılması Gerekenler

Dekorasyonda Kaçınılması Gerekenler

 

Evimizin dekorasyonunu yaparken genelde sevdiğimiz tüm eşyaları birbirine uysun uymasın almak isteriz. Ancak uyum sağlayamayan eşyalar zamanla sizinde gözünüze batar ve mutlu bir ortamda olduğunuz hissi vermezler. Unutmamalıyız ki eşya ve renkler sizin ruhunuzu taşırlar. Dolayısıyla sizin ruhunuz ne ise eşyanıza da o yansayacaktır. Bunun yanında eğer bazı şeylerin hayatınızda değişmesini istiyorsanız işe eşya ve renk uyumlarından başlamalısınız.

Eşya ve renkler sizin ruhunuzu dinlendirici ve tedavi edici olmalıdır. Tedavi edici diyoruz, çünkü gün boyu dışarda iş, ders ve rutin koşturmacalarda bedenimiz yorulur ve yıpranır. Bu nedenle uyum içinde bir eve geldiğinizde kendinizi huzurlu hissetmeniz sizin dışarıdaki streslerinizi tedavi eder. Bu nedenle burada dekorasyonda dikkat edilmesi gereken bazı faktörlerden bahsedelim.

Duvar Boyaları

Konumuza ilk önce duvar boyasından başlamak istedik. Bunun nedeni renkler hem mobilya uyumlarında, hem de sizin ruhsal durumunuz için son derece önemlidir. Eğer küçük bir eve sahipseniz seçiminiz daima açık tonlar olmalıdır. Bunun nedeni ise kapalı tonlar odaları daha küçük göstermesidir.

Açık tonlar ise daima daha geniş ve daha ferah bir yaşam alanına sahip olmanızı sağlar. Bunun yanında mobilyalarınız ve duvar boyalarınız birbirinin aynı renk tonunda olmamalıdır. Genelde bu hata çok yapılır. Bu mobilyalarınızı çok fazla kapatır ve evde boğuk bir havaya neden olur.

Eşya Düzeni

Herşeyde olduğu gibi evde eşya düzenide çok önemlidir. Her beğendiğinizi almanız evde yaşam alanınızı kısıtlar ve misafir ağırlamalarınız çekilmez duruma gelebilir. Bunun için daha az eşya ve en çok ihtiyaç olan eşyaları almalısınız. İhtiyacınız olan eşyalar tamamlandıktan sonra boş kaldığını düşündüğünüz bir yer varsa ona göre eşya alabilirsiniz.

Ayrıca aldığınız eşyalar evinize sığan eşya olmalıdır. Belki eşyanız güzel olabilir ama evinize sığmayan bir eşya hem yer kaplar hem de kaba görünmesine neden olur. Bu nedenle kararında eşya tercihi etmelisiniz.

Eşyaların Birbirine Yakınlığı

Genellikle eşya dizilirken bu pek önemsenmez. Ancak örneğin salonunuzda orta sehpanın nerede durduğu önemlidir. Sehpanız koltuğa çok yakın olduğunda koltuğa rahatlıkla oturamazsınız. Yürüme alanınız kısıtlandığından başka biri otururken onun yanından geçmeniz imkânsızlaşır. Bunun için sehpanız oturduğunuzda 50cm kadar uzağınızda olmalıdır. Bunun gibi diğer eşyalarınızın da birbirlerine yakınlıklarına dikkat etmelisiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu