ÖneriyoruzSağlık Haberleri

Adet Dönemi Sancıları Nasıl Geçer?

Adet Dönemi Sancıları Nasıl Geçer?

 

Halk dilinde bilinen adı regl olan adet dönemi kadınların her ay belirli günlerde süren kanamaya verilen addır. Kadınlar yaşanan kanamalarda bazı kişiler rahat bir regl dönemi geçirirken kimi kadın ağrılı bir dönem adet sancısı çekebilir. Ortalama 4 ila 7 gün süren bu dönem kızların ergenlik dönemlerinde başlayan bir doğal bir durumdur. Kadınların sıkıntılı olan dönemlerini kolay atlatmak için bazı yöntemlere başvurulur.

Adet Sancısının Nedenleri

Ergenlik döneminde geçen kanamada ağrı meydana gelebilir. Kadınların birçoğunda adet normal sürerken kimi bayanda ağrılı bir süreç devam eder. Bu duruma neden olan bakteri ve mikroptan ileri gelen ağrılar olabilir. Kadınlarda miyomların olması, vajinada iltihap ve varislerden dolayı rahmin düz kaslarında ağrı şiddetli şekilde seyreder.

Adet Ağrısı Nasıl Geçirilir?

Kadınların birçoğu adet sancılarını geçirmek için bazı yöntemleri uygularlar. Sıcak içecek içmek bitki çayları kullanmak, karnın alt bölgesine masaj yapmak, ılık duş almak ve kas gevşetici ilaçların alınması ile bu dönemin etkilerini biraz olsun hafifletebilirler.

  Adet Öncesi Görülen Belirtiler Nelerdir?

Adet başlamadan önce vücudunuzda bazı belirtiler yaşayabilirsiniz bu belirtilerden biri vajinadan gelen beyaz akıntı ya da kahverengi görülen akıntılardır. Poliplerin artması ile akıntıların kahverengi olduğu gözlenir. Ayrıca kahverengi akıntıya neden olan durumlar düşük yapmış olmak, dış gebelik durumu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve smear testi sonrası görülen akıntılara yol açarlar.

Adet Bitiminde Kasık Ağrıları Neden Olur?

Belirli bir nedeni olmayan kasık ağrılarının adet sonrası görülmesi durumunda kadın doğum doktoruna görünmek gereklidir. Kasık ağrısının sebepleri bir hastalık nedeni ile ortaya çıkabilir. Hamilelik durumundan kaynaklanan kasık ağrıları da görülmektedir. Ancak emin olmayan kişilerin mutlaka uzman doktor tarafından muayene edilmesi daha sağlıklı yoldur.

Adet Dönemi Karın Ağrıları

Adet dönemi karnın alt bölgesinde oluşan ağrılar genelde her adet döneminde yaşanan sorunlardan biridir. Kadınlarda büyük problemlere neden olan bu rahatsızlığın nedenleri iyi tespit edilmeli ona göre tedavi yollarına gidilmelidir. Alt karın ağrısı nedenlerine apandisit rahatsızlıkları, bağırsakta tıkanma ve dış gebelik nedeni ile de ortaya çıkmaktadır. Yoğun ve geçmeyen ağrılar için mutlaka doktora gidilmelidir.

Adet Döneminde Bitkisel Tedaviden Yararlanın

Regl ağrılarında bazı egzersizler rahatlatıcı olabilir. Ayrıca sıcak duş alarak vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilir ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Bitkisel bazı kürleri kullanarak ta adet ağrılarını azaltmanız mümkündür. Maydanoz iyi bir idrar sökücü olduğu için adet döneminde fazla suyu vücudunuzdan atmanızda da yardımcı olur. Bunun yanında fesleğen, zencefil, yeşil sebzelerin tüketilmesi de önem taşır. Özellikle bitki çayları dinlendirici ve rahatlatıcı etkiye sahip olduğundan rahatlatıcı niteliktedir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu