Pratik Bilgiler

Göz Rengi Nasıl Oluşur?

Göz Rengi Nasıl Oluşur?

 

Her bir tanemizin kalıtsal sahip olabildiğimiz göz renklerimiz doğrudan tam olarak benliğimize, kendi soyumuza özeldir. Fakat kahverengi gözlü insanlar, yeşil, renkli gözleri, kehribar rengi gözlere sahip olanlar, zeytin siyahı gözleri beğenirler ve kıskançlık oluşur. İnsanlar bu, kökleri gereği kendinde olmayanlara karşı bir fesatlık ya da çok daha değişik bir ifade ile beğenilerini söylerler.

Hangi Genler Oluşturur?

En başından söyleyelim ki; göz renkleri bizim anne ve babalarımızın bize kalıcı olarak aktarılan, çoklu gen durumları sonucunda meydana gelmektedir. Bu halde farklı göz renkleri çok az görülürken, bazıları ile çok fazla karşı karşıya çıkmak mümkün.

Bunun sebebi de o toplulukta az olarak meydana çıkan o göz renklerini meydana gelerek genlerin az olmasıdır. Bazı göz renklerinin daha az bilinmesinin diğer bir sebebi ise bu göz renkleri gen durumunun resesif, yani pasif olmasıdır. Yani bu az renklere sahip olan genler az, sık karşılaşabilen renklere sahip olan genler ise çok görülen, dominanttır.

Göz Rengi Nasıl Meydana Geliyor?

Gözlerimize rengini verebilen, yani renkli kısmı görülen yer iristir. Göz renklerimiz de bu irisin renginin ve ışığın iriste artması olmak üzere iki değişik faktöre bağımlı olarak ortaya geliyor. Gözlerimizin bu iris kısmı; melanin olarak isimlendirilerek kahverengi pigmentler ve lipokrom şeklinde adlandırılan sarı bir pigmenten oluşmakta.

Bu şekilde eğer iris yerlerinde melanin pigmenti çok fazla yoğunluk veriyorsa göz renklerimiz koyu, lipokrom çok ise de göz renklerimiz daha az ve açık oluyor. Bizim çoğumuzda mavi ve yeşil şekilde gözlere sahip olabilen kişilerin miktarı kahverengi ve koyu siyah gözlere sahip insanlara göre fazlasıyla daha az sayıdadır. Bir de çok az olarak bilinen sarı, mor, bordo ve siyah olarak sıralanabilir.

Evrendeki pek çok insanın çok sevdiği yeşil gözler, az bulunan renklerdir. Dünyadaki insanlar göz önünde görüldüğünde yalnızca çok az miktarda insan yeşil gözlü şekilde hayata gelmektedir. Genellikle Kuzey ve Orta Avrupa’da çok olarak ortaya çıkan yeşil gözlü insanların irisleri çok az sayıda melanin içerdiği için göz renkleri yeşil görülür.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu