Şifalı Bitkiler

Doğal Antibiyotik Sarımsak ve Faydaları

Doğal Antibiyotik Sarımsak ve Faydaları

Doğal Antibiyotik Sarımsak ve Faydaları ; Soğanlı bir bitki olan sarımsak 25 -100 cm yükseklikte olup saplarında ve yanaklarında  sarımsak yağı bulunduran keskin kokulu bir bitkidir. Sarımsak sezonluk bir bitkidir. Senede bir defa hasadı yapılmaktadır ve yaş olarak tüketilebildiği gibi kuru olarak da hem tüketilip hem de uzun süre muhafaza edilmektedir.

Esasında Asya kökenli olduğu söylenmektedir.Yetiştirilen toprak türü germanyum ve selenyum bakımından zengin topraklarda yetiştirilmektedir.Ülkemizde birçok şehirde yetiştirilmektedir. Kalite bakımından en iyi sarımsak Kastamonu ‘nun Taşköprü ilçesinde yetiştirilmektedir.Bu bölgede yetişen sarımsak kokusuz olduğundan ilaç sanayinde antibiyotik olarak kullanılmaktadır.Raf ömrü uzundur.Bu sarımsakların özelliği kokusuz oluşudur.Kokulu olan sarımsakların içerisinde bulunan Allisin maddesinin tüketiminden sonra vücutta parçalanıp hidrojen sülfata dönüşmesi ve ağız kokusuna ve deri kokusuna neden olmaktadır.

Doğal Antibiyotik Sarımsak ve Faydaları

Bir şifa kaynağı olan sarımsak vücuda girdikten sonra damarlarda kan akışını hızlandırarak tansiyonu dengeler ve diğer organlara oksijen desteği sağlar.Sarımsak kalp dostudur.Vücutta antibiyotik görevi üstlenmektedir.Fazla tüketilmesi damarları incelttiğinden kan sulandırıcı kullanan hastaların tüketmesinde sınır olmalıdır.Damar tıkanıklığına karşı çok faydalıdır.

Sindirim sistemi üzerine faydası vardır.Bağırsak parazitlerini öldürür.Nefes darlığına karşı faydası olup ,deri hastalıklarında yaraları çabuk iyileştirici özellikleri vardır.Bağışıklık sistemini koruduğundan özellikle kanser hastaları için faydalıdır.

Sarımsak çiğ olarak yenebildiği gibi yemeklere de konularak tüketile bilinir. Aşırı çiğ olarak tüketilen sarımsak midede zor parçalandığından mide sorunlarına yol açabilmektedir.Yemeklerde ise yemeğe piştikten sonra son 5 dakika kala konulması önerilir.

Fazla tüketilen sarımsak erkeklerde cinsel gücü azaltıcı etkisi vardır.Bazı yaralara direkt sürüldüğünde iyileştirici özelliği vardır.Saçlara renk veren pigmentleri koruyucu özelliği yanı sıra saçların beyazlaşmasını önler ve kelliğe neden olan deri rahatsızlıklarını giderir.Saçın dökülmesini engeller.

Sarımsak düzenli olarak tüketildiğinde kansere yakalanma riskini azaltır.Kalp krizi ve beyin kanaması riskini azaltır.Kurşun ,arsenik ve civa gibi zahirlenmelere karşı tedavi edici etkisi vardır. Vücuda oksijen verdiğinden terlemeyi arttırır ve zayıflamaya etkisi vardır.

Sarımsak bazı tarım ilaçlama yöntemlerinde zirai ilaçlama olarak da kullanılmaktadır.Sarımsak tozunu direkt olarak kullanımında sakınca olduğundan suyla seyreltilerek kullanımı yapılmalıdır.

Sarımsağın önerilen tüketimi günde iki defa ezilerek veya çiğnenerek tüketilmesidir.Bütün yutulan sarımsak mideye ve bağırsağa zarar verdiği gibi faydası da olmamaktadır

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu