Yaşam Tarzı

Erkek ve Kadın Vücudunu Kaç Yaşında Tanımaya Başlar

Erkek ve Kadın Vücudunu Kaç Yaşında Tanımaya Başlar

Çocuklarda vücutları tanıma karşı cins ve kendi vücutlarındaki organları hatları öğrenmek istemek sorgulamaya başlama tam da 3 yaş civarında başlangıç gösterir. Bu konuda siz ebeveynlerin üzerine oldukça önemli sorumluluklar düşer. Erkek ve kadın vücut yapısı ve yaratılış olarak birbirinden farklı yapılarda özellikler gösterir. Bu tanıma ise çocuk yaşlarda başlayarak her yaş aralığına göre ayrı bir eğitim gerektiren hassas konulardır.

Çocuk Yaşta Verilmesi Gereken Eğitimin Önemi 

Vücut yapılarındaki değişiklikler doğumdan itibaren gelişen ve sürekli bir değişim içerisinde olan yapıdır. Nitekim bu ilgi merak durumu çocuk yaşta başlayıp anlatılmadığı ve açıklanmadığı durumlarda çocuklarda bir tabu olarak kalabilir ve konuşulması güç bir noktaya gelebilir.

Tüm bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için ise her yaş aralığına uygun cinsellik eğitim ve vücudu tanıma vücutta meydana gelen veya gelebilecek durumları açıklamak gerekir. Çocukların bu konuları ebeveynleri ile rahatça konuşabilmesi onların hayatlarını olumlu yönde etkileyecektir. Aksi takdirde kısıtlayıcı ve gergin bir konuşma halinde yapılan bu açıklamalar onlara farklı boyutlarda zarar verecek cinsel kimliklerinin oluşumu da olumsuz etkileyecektir.

Vücut Tanıma Ve Anlamlandırmaya Çalışma Nasıl Başlar?

Her iki cinsiyette bireyler 3 ila 4 yaşlara gelindiğinde çocuk nasıl olur biz nasıl olduk gibi soruları sormaya başlar. Önce ebeveynlerinin vücutlarını sonra yakın çevredeki büyüklerinin vücutlarını gözlemlemeye başlarlar. Bunu en iyi yapabilecekleri doktorculuk mesleği olduğu için daha çok doktorculuk oynamak isterler. Karşı cins arkadaşının bedenini merak etmeye başlarlar.

Erkek çocuklarda annelere yakınlaşma kız çocuklarda ise babalara yakınlık başlar. Mahremiyet kavramı hakkında yavaş yavaş konuları anlamaya anlamlandırmaya başlarlar. İlerleyen dönemlerde ise kendi bedenlerinde dokunma eylemi ise haz aldıkları noktaların keşfini geçekleştirirler. Tüm bunlarla birlikte bir de oyunlarda artık kız erkek gibi cinsiyet ayrımları yapmaya başlarlar.

Vücut Tanıma Evresinden Sonraki Sosyal Yaşam

Çocukluktan sonra gelen ve yetişkinliğe doğru adım olan ergenlikte ise artık tanıma işlemi tamamlanmış olur. Artık sosyal ilişkiler yoğunluk kazanır aile içinde ise kız çocuğu anneye yakınlaşır erkek çocuğu babaya yakınlaşır. Mahremiyete olan bakış açısı yoğunlaşır ve dikkatli davranılır. Sorulan sorularda sıklık artar ve mastürbasyon gibi durumlar çok sık yaşanır. Bu gibi özel durumların olabileceği fakat kendilerine ait olan özel zamanlarda odalarında olması gerektiği anlayışlı, yargılamadan ve cezalandırılmadan anlatılması gerekir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu