Kadın Dünyası

Kadın Girişimciler

Kadın Girişimciler

Kadınların başarılı olacağı birçok kişi tarafından düşünülmektedir. Oysa ki o kadar güzel girişimler yapan ve işlerinde çok başarılı olan kadın vardır ki bunlar diğer kadınlara ilham veriyorlar. Adeta erkekleri kıskandıracak şekilde işlerini en iyi şekilde yapmış ve parlak fikirlerini yaşama geçirmişlerdir. İşte bu kadınlardan bazıları

Coco Chanel (Chanel) 

Gabriel Coco Chanel varlıklı bir aile de doğmamıştır ve öksüz kalmıştır. Tek bildiği şey stildir. Sosyetik kadınlara şapka tasarlayarak bu işe başlamış ve adını bu şekilde duyurmuştur. Bu sayede üst tabakadaki insanların elemanı haline gelmiştir. Coco birçok kez moda evini kapatmıştır ve daha sonra tekrar açmıştır. Kariyerinde ki başarıları sayesinde Times dergisinde “Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesine giren tek moda ikonu olmuştur.

Mary Kay Ash (Mary Kay Cosmetics)

Teksas’ta bir firmada satış görevi yaparken cinsiyet ayrımına uğradığı için işten çıktı ve çalışma hayatında kadınlara yer olduğunu göstermek için köklü değişiklikler yaptı. 1973 yılında yüklü bir miktarda yatırım yaparak kozmetik ürünleri yapmaya başladı. Sadece kadın bir girişimci olarak kalmadı çalışma hayatında kadınlara da yer olduğunu gösterecek çalışmalarda bulundu. Forttune dergisinden kadınalar için çalışılacak en iyi yer ödülünü almıştır.

Anita Roddick ( The Body Shop) 

Aile geçimine katkı sağlamak isteyen Anita Roddick 1976 yılında güzellik işleriyle uğraşmaya başladı. Roddick öncelikle küçük bir dükkanla başlamıştır. Bugün ise tüm dünyaya yayılan bir markası ve zincirleri vardır.

Ruth Handler (Barbie Bebek) 

Barbie bebeki bilmeyen yoktur. Küçüklüğümüzde hepimizin mutlaka bir Barbie Bebeği vardır. Bu bebekler ne kadar tartışılırsa tartışılan oldukça başarılı olduğu gözler önündedir. Barbie bebek 1959 yılında yapılmıştır. Barbie ismini bu bebeğe Ruth Handler’in kızı vermiştir. Barbie o yıllarda göğüsleri olan ilk bebek olarak üretilmiştir.

Oprah Winfrey (Harpk Production) 

Çocukluğunda yaşadığı olumsuz olaylardan sonra yaşamını kendisi şekillendirmiş ve çok başarılı olmuş kadın girişimcilerden biridir. Kariyerinin yükselişi 17 yaşında bir güzellik yarışmasıyla olmuştur. Bu sayede burslar aldı okul hayatına devam etti ve sunuculuk hayatına başlamıştır. Ülkenin en zengin kadınlarından biridir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu