Yaşam Tarzı

Kaynanalar Neden Gelinlerini Kıskanır!

Kaynanalar Neden Gelinlerini Kıskanır! İşte Nedeni Bulundu

 

Çiftler arasında zaman zaman çekişmeler ve uyuşmazlıkların yaşanması oldukça olağandır. Bu durumun pek çok nedeni olsa da günümüzde kaynana baskısı ve kıskançlığı çiftlerin kavga etmesindeki en büyük nedenlerdendir. Gelini üzerinde normalden daha fazla baskı yapan kaynanalar ağzıyla kuş tutsa bile gelinini sevmemeye yemin etmiş gibilerdir. Bu durum genellikle erkek tarafından fark edilmezken gelin ve gelinin ailesi tarafından çokça hissedilir.

Zaman geçtikçe şiddetli hale gelen kıskanma durumu bir süre sonra çiftler arasında kavgalara hatta boşanmalara bile dönüşebilir. Durumun bu raddeye gelmemesi için en büyük görev erkeğe düşüyor olsa da erkekler çoğunlukla bu durumun içine girmekten şiddetle kaçınırlar.

Kaynanaların Gelinlerini Kıskanma ve Sevmeme Nedenleri

Kaynanaların gelinlerini böylesine kıskanmasının birkaç nedeni vardır. Bu nedenlerden ilki oğlunu bir yabancıyla paylaşıyor olmasıdır. Oğlunun kendisine olan sevgisinin yarıya düşeceğini sanan anne bunun sorumlusu olan gelinine şiddetli bir öfke duyar ve her en kadar inkâr etse de onu kıskanmaya başlar. Kaynanaların gelinlerini kıskanmasının diğer bir nedeni ise kendi evlendikleri dönemde yaşayamadıkları ve içlerinde ukde kalan olayların gelinlerinin yaşıyor olmasıdır.

Bu durum sonucunda kaynana gelininin mutlu olmasını bile istemez ve bulduğu her fırsatta moralini bozmaya çalışır. Kıskançlığı üçüncü nedeni ise gelinin davranışlarıdır. Gelin eğer kaynanayı ezmeye çalışıp onunla yarışırsa bir süre sonra durum karşılıklı çekişme ve nefret besleme haline gelecektir.

Kaynana ile Ortak Yolda Anlaşmak Mümkün mü?

Yüzyıllardır çekişme halinde olan kaynana ile gelinin orta yolda buluşması mümkün mü? Aslında mümkün. Orta yolda buluşmak için gerekli olan en önemli şey dinleme ve karşı tarafı anlamadır. Yani kısacası empati kurmaktır. Empati kuran kişi kendi yaşamak istemeyeceği bir şeyi başkasına da yaşatmak istemez böylelikle kaynana ile gelin arasındaki çekişmeler ve kaynanaların kıskançlığı son bulabilir.

Bunun yanı sıra erkeğin olaya el atması da sorunun çözüme kavuşmasını sağlayacaktır. İki tarafın da ortak noktası olan damat onları yatıştırarak sorunlara ortak çözüm bulabilir, bu sayede annenin gereksiz kıskançlığı da son bulur.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu