Anne-Aile-Çocuk

Çocuklar ve Ebevenyler

Çocuklar ve Ebevenyler

 

Çocuk diye tabir ettiğimiz canlı, yetişkin olan ebeveynlerin anne karnında embriyo oluşumu ile başlar ve ve ebeveynler ölene kadar da bu şekilde devam eder. Anne baba olarak çocuklarımıza doğumundan itibaren gereken ilgi sevgi ve sorumluluklar çerçevesinde yetiştirdiğimiz takdirde çocuklarımız toplumumuza ve bize faydalı bireyler olarak toplum içerisinde yer almaktadırlar. Anne baba olarak çocuklarımıza karşı birçok farklı şekilde yaklaşımda bulunmaktayız. Koruyucu, otoriter, ilgisiz ve bunun gibi birçok farklı şekilde aile ortamında yetişen çocuklar bulunmaktadır. Koruyucu ailede çocuklarımızı herhangi bir tehlikeye karşı koruyalım derken onu daha büyük tehlike ile baş başa bıraktığımızın farkında değilizdir.

Çocuklara Verilen Ebeveyn Eğitimi

Kendine güveni olmayan çekingen, özgüveni körelmiş bir birey olarak toplumda yer almasına sebep oluruz.  Bu şekilde davrandığımızda çocuk hiçbir şekilde kendi kararlarını sağlıklı bir şekilde veremez, her zaman kendisine bir destek, bir yönergeye ihtiyaç duyar.  Bir başka yöntem de otoriter yöntem baskıcı, tutucu tavır sergileyerek onları koruma adı altında farklı bir yaklaşım sergilenir. Böyle bir durumda da çocuk aile varken otorite uyan, ceza olan durumlarda kuralları tanıyan, kural koyucuların olmadığı durumlarda ise kural tanımayan bir bireye dönüşür. Çocuk doğruyu yanlışı ayırt ederken hiçbir şekilde vicdan muhasebesi yaparak doğru kararlar alma çabasına giremez. Başka farklı yaklaşım da ilgisiz ve kendi halinde büyüyen çocuktur. Bu çocuk ise doğruyu yanlışı bilmeden her şeyi yaşam tecrübelerinde edindiği bilgiler çerçevesinde hayatına yön veren bir bireydir. Başına buyruk,  söz dinlemeyen, aklına estiği gibi davranan bir bireye dönüşür.

Çocuklara Aileden Verilen Psikolojik Destek

Ailesinde yeterli ilgi ve sevgiyi göremeyen, dozunda ayarlanmamış davranışlar, tepkiler çocuklarımızı farklı alan ve kişilere hatta bazen yanlış ilişkilere kaymış şekilde buluruz.  Sonrasında çocuklarımızın nasıl bu duruma geldiği neden yanlış tercihler yaptığı konusunda anlam veremediğimiz zamanlar olur. Oysa çocuk ihtiyaç duyduğu ilgiyi sevgiyi ve anlayışı gerektiği şekilde anne-babasından görse topluma yararlı, ailesine faydalı ve her yönden sağlıklı bir birey topluma kazandırmış olur. Çocuklar bizim geleceğimiz olduğu için onları topluma kazandırırken sadece büyüterek değil psikolojik ve sosyal ve gelişimsel gibi tüm yönlerden sağlıklı bireyler olarak topluma kazandırma çabasında olmalıyız.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu