AŞK

İlişkinin Bittiğinin İşaretleri

İlişkinin Bittiğinin İşaretleri

 

İlişki hem kadın için hem de erkek için kaçınılmaz bir olgudur, insanlar güvenebilecekleri ve tüm yaşamları boyunca ve son nefese kadar sırtını yaslayabilecekleri bir eş ararlar. Yeryüzüne geldiklerinde, yarım elma misali diğer yarıyı ararlar. Kimi bulur kimi bulamaz ama tüm ilişkilerde mutlaka sorunlar yaşanır. Herkes eşinin veya ruh ikizinin mükemmel olmasını istiyor. Öyle ama kişilerin “ben ne kadar mükemmelim?” sorusunu sorması da gerekiyor.  İlişki kalitesini arttırmak her çiftin ana amacıdır yine de dört dörtlük bir ilişki sürdürmek zor olabilir. İlişki bittiğinde, bu işaretleri almak ve daha kötüye gitmeden bir karar vermek gerekiyor.

İlgili Makaleler

 

İlişkinin Bittiğinin Bazı İşaretleri

İlişki bitme aşamasına geldiğinde, bunu nasıl anlarsınız? Kendinize şu soruyu sorun, eşinizi şu an ne kadar beğeniyorsunuz? 10 yıl sonra onu yanınızda ister misiniz? İlişkiniz boyunca sizin ve eşinizin yaptığı fedakarlıkları hatırlayın. Tek taraflı fedakarlık yapıyorsanız ve karşılık alamıyorsanız, ilişkinizdeki bağ zayıflamış demektir. Eşinize ilk günkü gibi aşık mısınız? Bunu içsel bir sorgu yaparak öğrenebilirsiniz. Çoğu evlilikler aşk bittiği halde sürer, bunun nedeni çaresizlik ve durumun daha kötüye gitmesinden kaynaklanan korkulardır.  Fakat temelde sevgi olmayan tüm birliktelikle bir gün çatlar. Eşinizle aranızdaki saygı ne düzeydedir?

 

Bu saygının azaldıysa azalma nedeni nedir? Bu neden birlikte çalışarak ortadan kaldırılabilir mi?  Eşinizin, evliliğe müdahale eden yakınları var mı? Onlarla ilişkileriniz nasıl? Eşinizin son zamanlarda size güzel sürprizler yapıp yapmadığını ya da sevgi gösterisinde bulunup bulunmadığını gözden geçirin. Sizinle zaman geçirmekten hoşlanmamaya başladıysa veya siz beraberken, sizden uzaklaşıp başka işlerle uğraşıyorsa soğukluk başlamış olabilir.  bir diğer kriter, yerli yersiz kavgalardır. Haftada en az 1 kez kavga etmeye başladıysanız, ilişki kötüye gidiyor demektir.

Eşinizin daha önce görmediğiniz kaba davranışlar içine çekinmeden girmesi, ilişkinin bitme aşamasında olduğunu gösterir. Sizden sakladığı bazı sırları var mı? Eğer sırlar varsa yine ilişkinin sağlıklı olmadığını söyleyebiliriz. Eşinizle hem duygusal hem de fiziksel olarak şiddet yaşamaya başladıysanız büyü bozulmuş demektir. İlişki bitme aşamasındadır ve siz karar aşamasına gelmişsiniz demektir. Eşinizin gelecekle ilgili planlarında, siz nerde yer alıyorsunuz ya da yer alıyor musunuz? Bu da keskin bir yanıt almak için iyi bir sorudur.

İlişkiyi Kurtarmak

Bazen eşler birbirlerinden yaşanılan ortamdan sıkılabilirler, belki de sadece hava değişimine ve biraz ayrı kalmaya ihtiyacınız olabilir. İlişkiyi bitirmeden önce, birbirinize zaman tanıyabilirsiniz. Kısa süre ayrı kalmayı deneyebilirsiniz. Eğer bunu da denediğiniz halde, halen ilişkiniz yolunda gitmiyorsa, eşinizin beklentilerini açıkça ortaya koymasını sağlamalısınız. O beklentileri karşılayabiliyorsanız sorun kalmaz. Ama karşılayamıyorsanız önemli bir sorun var demektir.

  • Mükemmeliyetçi olmamak
  • Empati yapabilmek
  • Sorunları açıkça konuşmak için iletişime önem vermek
  • Sabırlı olmak
  • Yapıcı olmak
  • Olgun davranmak

İlişkiyi kurtarmaya yarayacak yöntemler olabilir. Ama hiçbir kavganın ya da anlaşmazlığın olduğu bir ilişki de, gerçek bir ilişki değildir.  Tolerans tanıyarak eşinizi anlamaya çalışın ve affetmeyi öğrenin.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu