Sağlık Haberleri

Gece Oluşan Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Tedavisi

Gece Oluşan Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Tedavisi

 

Gece oluşmakta olan kalp çarpıntısı da dahil olarak genellikle kalp ile ilgili olarak gerçekleşen problemlerin mutlaka ciddiye alınmaları gerekir. Bu makalede gece oluşan kalp çarpıntısının sebepleri hakkında ve tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi vereceğim. Kalp çarpıntısı kalbin çok daha hızlı atmaya çalışması ve atması, bununla beraber olarak da nefeste darlık hissinin meydana gelme aşamasıdır. Kalp çarpıntısı her daim oldukça kötü bir çeşit sağlık probleminin habercisi de olmayabiliyor. Gün içerisinde aşırı oranlarda kahve tüketimi veya enerji içeceklerinin alımı, yüksek stres ve çeşitli kaygı gibi problemler kalp çarpıntısını oluşturan unsurlardandır. Fakat bunun sebebi henüz açıklanamamış olan kalp çarpıntıları, kalp ritminde bozukluklar ve çeşitli kalp problemlerinin tetikleyicisi de olabilmektedir. Bu nedenle özellikle de geceleri düzensiz olan kalp ritmi ve yine çarpıntı problemlerini yaşamaktaysanız mutlaka bir hekime gözükün.

Kalp Çarpıntısının Sebepleri Nelerdir?

Yüksek oranlarda kafein alımı, enerji içeceklerinin fazla alımı., yüksek oranda nikotin alımı, gebelikte oluşan kalp çarpıntıları, kaygı, krku ve aşırı stresli durumlarda oluşan kalp çarpıntıları, özellikle de akşam vakitlerinde yapılmakta olan yorucu egzersiz çeşitleri, ağız yemek sonrasında oluşan kalp çarpıntısı da görülebiliyor. Bunun sebebi kalbinizin sindirime yardımcı olabilme amacı ile midenize yüksek oranda kan pompalamasıdır. Akşam vakitlerini erken saatlerde hafif gıdalar tüketmelisiniz.  Yine alkol tüketimi, diyet haplarının sıkça kullanımları, tansiyon problemleri ve içinde pseudoephedrine isimli uyaran fonksiyonlar olan astım, öksürük ve grip ilaçlarının kullanımları gibi çeşitli tetikleyiciler bulunmaktadır.

Gece Oluşan Çarpıntının Tedavi Aşamaları

Gece vakitlerinde oluşan kalp çarpıntısını yaşamak istemiyorsanız eğer beslenmenize, gıda alımınıza dikkat edin. Kola ve kahve gibi kafeinli içecekleri hayatınızdan çıkarın. Alkol ve sigara kullanımını da bitiremiyorsanız bile en aza kadar indirmelisiniz. Stres ve kaygı beraberinde başa çıkabilmenize yardımcı olacak vücut ve nefes egzersizlerini yapmalısınız. Uyarıcı olan madde ilaçlarını gece saatlerinde kullanmayın yatmadan 4 saat önce kadar da akşam yemeğinizi mutlaka yemelisiniz. Gece oluşan kalp çarpıntısını oldukça sık bir şekilde yaşamaktaysanız bir doktora mutlaka gözükmeniz iyi olacaktır. Bu bahsettiğimiz sorunlara ek olarak daha farklı bir noktada farklı bir problemde olabilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu