advertorial

Gençler için Krampon Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Gençler için Krampon Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

 

Çocuklarınızı sporcu yapmak istiyorsanız şimdiden ayağına uygun krampon ayakkabı alarak antrenman yaptırmakta fayda var. Bazı çocuklar futbol sporuna ayrı bir ilgi duyuyor. Özellikle kendini geliştirmek için sürekli futbol oynayan pek çok kişi vardır. Bir ebeveyn olarak çocuğunuza yeteneği alanında destek olmak istiyorsanız öncelikle hem ayak sağlığı hem de başarı yolunda ilerleyebilmesi için ona bir krampon ayakkabı almalısınız.

Çocuğunuz kendi zihninde desenli, yazılı, parlak ya da mavi renk bir krampon hayal etse de ebeveyn olarak renk ve desen dışında bazı kriterlere dikkat ederek çocuğunuza krampon ayakkabı almalısınız. Unutmayın, bir krampon ayakkabı çocuğunuz geleceğini etkileyebilir.

Çocuğunuza Krampon Ayakkabı Alırken Dikkat Edin

Futbola yatkın oğlunuza krampon ayakkabı almaya karar verdiğinizde öncelikle ayakkabının tabanına dikkat edin. Bir mağazadan ya da internet sitesinden krampon ayakkabı alırken ayakkabının alt tarafını dikkatli bir şekilde inceleyin. Bir çocuk için krampon seçiminde en önemli etken ayakkabının tabanıdır.

Burada önemli olan çocuğunuz hangi zeminlerde futbol oynuyorsa bu zeminlere uygun krampon ayakkabı bakmaktır. Mesela daha çok halı sahada futbol oynuyorsa çocuğunuza kauçuk uçlu krampon ayakkabı almalısınız. Tabanı kauçuk olan krampon ayakkabılar beton zeminde de rahatlıkla kullanılır. Ucu kauçuk olan krampon ayakkabılar sayesinde çocuk rahat bir şekilde koşabilir ve düşme tehlikesi de yok denecek kadar azdır.

Üst Düzey de Önemli

Çocuklara krampon ayakkabı alırken alt taban da olduğu kadar üst düzeyde önemlidir. Futbola yeni başlayan sporcuların krampon ayakkabılarının üstü daha incedir çünkü topa vurduklarında topu ayaklarında hissetmeleri gerekir. Uzman futbolcular ise hareketlerini kısıtlamayan hassas krampon ayakkabılarını tercih ederler.

Bununla beraber çocukların daha az yorulması için ve maç esnasında dikkatsizlik ve terleme oluşturmaması için tavanı havalı krampon ayakkabılar tercih edilmelidir. Aksi takdirde çocukların ayakları hassas olduğu için çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Çocuğun Oynama Stili Çok Önemli

Krampon ayakkabı seçiminde çocuğun ne şekilde top oynadığı da önemli bir etkendir. Krampon ayakkabılar farklı kesimlerde üretilmiştir. Çocuğunuzun futbol oynama biçimine uygun krampon almanızda fayda var. Eğer çocuğunuzun top oynama şekline göre bilekten korunması gerektiğini düşünüyorsanız yüksek kesim krampon ayakkabı almanız gerekir.

Böylece çocuğunuz pek çok sakatlıktan korunmuş olur ve daha sağlıklı bir şekilde futbol oynamasına olanak tanımış olursunuz. Fakat çocuğunuzun top oynarken hızının artması gerektiğini düşünüyorsanız alçak kesim krampon ayakkabı almanızda fayda var.

Günlük Hayatta Krampon Giydirmeyin

Çocuğunuza ayakkabı aldınız ve doğal olarak o da ayakkabılarını çıkarmak istemiyor. Çok haklı fakat krampon ayakkabılar top oynarken kullanılması için özel olarak üretilmiştir. Altındaki çivili yapısı günlük hayatta kullanımı zorlaştıracaktır ve dolayısıyla çocuğun düşmesine yol açacaktır. Bu nedenle çocuğunuzun günlük hayatta krampon ayakkabı giymesine izin vermemelisiniz.

Krampon ayakkabıların altı çivili olmayan modelleri de mevcuttur fakat bu tür krampon ayakkabılar da günlük hayatta kullanıma uygun değildir. Krampon ayakkabılar zemine daha yakın olduğu için belli bir zaman sonra ayakları yorar ve düşmelere yol açabilir.

Çocuğunuzun sağlığı ve başarılı bir meslek edinmesi için krampon ayakkabı seçimine çok dikkat etmelisiniz. Gerekli kriterleri ortadan kaldırarak hem çocuğunuza iyi bir gelecek hazırlamış olursunuz hem de büyüdüğü zaman unutamayacağı bir hatıra bırakmış olursunuz.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu