Diyet Önerileri

14 Yaş Çocuklar İçin Diyet Önerisi

14 Yaş Çocuklar İçin Diyet Önerisi

 

Günümüzde aşırı kilo sonucu oluşan obezite gibi hastalıklarla uğraşan çocuk sayısı gittikçe artmaya başlamıştır. Çocuklar ergenlik döneminde yani 14 yaş civarında kilo almaya müsait bir yapıya gelmiş olurlar. Bu nedenle ebeveynlere büyük bir sorumluluk düşer. Çünkü çocuklar ailelerinin uyguladığı beslenme düzenine göre beslenir.

Genellikle ebeveynler çocuklarının doymayacaklarını düşünür ve gerekenden fazla yemek yemeleri için onları zorlar. Bu durum oldukça yanlıştır. Makarna, pilav gibi karbonhidrat içeren besinlerin fazla alınmasındansa vücudun ihtiyaç duyduğu her besinden yeteri kadar alınması doğru olandır. Her dönemde olduğu gibi ergenlikte de dengeli beslenme fazlasıyla önemlidir. Aşırı kilo problemi yaşayan çocuklar aynı zamanda yaşıtlarından çekindiği için sosyalleşemez. Yaş ilerledikçe kilo vermek zorlaşacağından çok gecikmeden diyetisyene başvurulmalıdır. Diyetisyen gereken tetkikleri yapıp sonucunda 14 yaş diyeti hazırlayacaktır. Bu diyet çocuğu aşırı tuzlu, yağlı, şekerli besinlerden uzak tutacak, meyve ve sebze ağırlıklı olacaktır.

Örnek olarak aşağıdaki gibi bir diyet uygulanabilir.

(Kahvaltıda)

1 bardak ballı süt

1 dilim tam buğday ekmek

1 dilim peynir

Salatalık, domates, zeytin

Meyve

(Öğle Yemeği)

1 dilim tam buğday ekmek

250 gram haşlanmış tavuk göğsü

1 adet haşlanmış patates

1 adet haşlanmış havuç

1 tabak sebze çorbası

(Akşam yemeği)

1 dilim tam buğday ekmek

1 tabak yoğurt

Izgara balık veya kırmızı et

Haşlanmış brokoli

Ayrıca gün içerisinde cips, çikolata gibi zararlı abur cuburları atıştırmak yerine badem, kuru üzüm, az yağlı patlamış mısır, diyet bisküviler yemek faydalı olacaktır. Diyet ile beraber aynı zamanda spor yapmak kilo vermeyi hızlandıracak, vücudu düzene sokacaktır. Bu zaman zarfı içinde çocuğu basketbol, voleybol, tenis gibi spor kurslarına göndermek onu sosyalleştirecek, özgüvenli olmasını sağlayacak ve kilo vermesini sağlayacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu