Diyet Önerileri

Dukan Diyetinde Kaçamak Telafisi Nasıl Yapılabilir?

Dukan Diyetinde Kaçamak Telafisi Nasıl Yapılabilir?

Fransız Doktor Pierre Dukan’ın geliştirdiği Dukan Diyeti 2000’li yılların başından beri fazla kilosu olan bireylerin sıklıkla tercih ettiği diyetlerden biri. Dr. Dukan yirmi beş yıllık gözlem ve tecrübeleriyle oluşturduğu bu diyeti ‘ The Dukan Diet’ kitabı ile duyurdu. Kitap önce Fransa’da ardından kısa sürede tüm dünyada duyuldu ve Dr. Dukan’a ün kazandırdı. Yüksek protein, düşük yağ ve düşük karbonhidrat içeren bu diyet, kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlıyor. İşte tam da bu nedenle bu diyet forma girmek isteyenlerin hızla gözdesi oldu ve neredeyse bir akım haline dönüştü.

Ancak her diyet listesinde olduğu gibi listeyi uygulayanlar da bazen çeşitli psikolojik ve sosyal nedenlerle diyetin dışına çıkabiliyor. İşte tam bu noktada merak edilen şey diyet listesinin dışına çıkıldığında kaçamak anlarının telafisi olup olmadığı.

Kaçamaklar Diyeti Bozmak İçin İyi Bir Neden mi?

Dukan diyeti başta olmak üzere uygulanan listenin dışına çıkıldığında diyeti yapan bireylerin yaşadığı ortak duygu, suçluluk duygusudur. Evet, bu istisnasız her diyet listesi uygulayan bireylerin yaşadığı ve yaşamasının da oldukça doğal olduğu bir durumdur. Burada baş gösteren tehlike ise çok büyük; diyeti tamamen terk etmek! Oysa bu durum -psikolojik ya da sosyal nedenli kaçamaklar- diyet listesi uygulayan herkesin başına gelir. Forma girme hedefinde başarıya ulaşan kişiler bu durumu normal saydıkları için diyetlerini bırakmazlar ve hedeflerine ulaşırlar. Hedefine ulaşamayanlar kaçamaktan dolayı suçluluk duygusuna teslim olan başaramayacağı inancını geliştirenlerdir.

Dukan Diyeti Kaç Evreden oluşur?

Dukan diyeti temelde dört evreden oluşur. Bunlar: atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresi olarak isimlendirilir. Dukan diyeti yüksek protein, düşük karbonhidrat ve yağ ile kısa zamanda kilo verdirir.

Dukan Diyeti Kısa Süren Bir Diyet midir?

Bu diyet kısa süreli bir diyet değildir. Hatta dördüncü evresi hayat boyu sürer. Listesi saf proteinlerden oluşur. Serbest olan gıda kalemi yüz gıda ile sınırlıdır. Yani oldukça sıkı bir diyettir. Haliyle diyeti uygulayanlar zaman zaman diyeti ihlal edebilirler. Bu oldukça doğal bir durumdur.

Dukan Diyetinde Kaçamak Yapıldığında Ne Yapmalı?

Dr. Dukan’ın bu diyet sistemini yirmi beş yılda oluşturduğuna değinmiştik. Elbette Dr. Dukan da hastalarında bu durumu gözlemledi ve birtakım tavsiyelerde bulundu.

Bulunduğu tavsiyelerin ilki kaçamak yapmak üzereyken uygulanacak yöntemler. Bunlar, yemeği koklamak ve ona, seni yemeyeceğim, demek. Evet, oldukça komik gibi görülse de Dr. Dukan bu yöntemin pek çok danışanında işe yaradığını belirtiyor. Bir diğeri de kaçamak yapılacak yiyeceğin Dukan muadilini tüketmek. Ki Dr. Dukan muadil tarifleriyle diyet listesini takip edenlere yol gösteriyor.

Kaçamak öncesi öneriler işe yaramadığında uygulanacak yöntemleri ise şu şekilde: Kaçamağın yapılacağı evre çok önemli. Eğer kaçamak birinci evre olan atak evresinin ilk üç gününde yapıldıysa atak evresi baştan başlatılmalıdır. Çünkü atak evresi biyolojinin listeye uyum sağladığı evredir. Atak evresi beşinci günden sonra kaçamak yapıldıysa atak evresi baştan başlatılmaz, sadece bir gün uzatılır.

Seyir evresinde yapılan kaçamaklarda ise güne devam edilir ve liste diyet hiç bozulmamış gibi uygulanır.

Güçlendirme evresinde ise yapılan kaçamaklar daha az tehlikeli kabul edilse bile yine de alınan protein miktarı yüksek tutulmalıdır.

Dukan diyetinde de altın kural kaçamak sonrası suçluluk duygusuyla diyeti sonlandırmamak ve telafi yöntemleriyle yola devam etmektir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu