Diyet Önerileri

Nasıl Diyet Yapmadan Zayıflanır?

İnsanların sağlıklı bir vücuda sahip olmak için fazla kilolarını atmaları gerekiyor. Genel olarak diyet yaparak zayıflamaya çalışan çok azdır. Yapılan uygun diyetler planına da uyan kişilerin sayıları da çok az oluyor. Diyet yapmadan zayıflamak için kişilerin dikkat etmesi ve mutlaka uygulaması gereken püf noktalar vardır. Öncelikle insanların zayıflamak için, bol sıvı tüketmeleri gereklidir. Düzenli bir beslenme için su vücut için önem taşıyor. Bu nedenle su metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Bundan dolayı da yediğiniz besinleri çok daha kolay olarak eritebilirsiniz. Kış aylarında insanlar su tüketimini azaltıyor, ancak bu durum ise kış aylarında metabolizmanın da gerek duyduğu su kaynağı eksik olduğundan dolayı kilo almanız da mümkün oluyor.

 

Yemek Sürenizi ve Uyku Saatinizi Belirleyiniz

Diyet türleri her zaman artış gösteriyor ve diyet yapmadan da zayıflamak hayatınız da mümkün hale gelmiştir. Ancak zayıflamak için de bazı hususları da dikkate almakta fayda vardır. Genellikle yemek yediğiniz zamanlarda yemek yeme sürenizi ortalama 15-20 dakika yemek yeme veya tatlı gibi ihtiyaçlarını gidermek için bu süreyi her zaman uygulayınız. Bundan dolayı bu süre haricinde yemek yemeyeceksiniz ve zayıflamaya da ilk adımı atmış olacaksınız. Bu 15-20 dakikalık süre içerisinde az bir porsiyondaki yemekleri yerken, keyif alarak yiyeceksiniz. Vücudunuzun da doygunluk hormonları aktif hale gelerek sizlere daha çok yardımcı olacaktır.

İnsanlar ne kadar az uyursa o kadar da açlık hissine sahip olacaktır. Bundan dolayı uyku saatimize dikkat etmemiz gereklidir. Bilim adamlarının araştırmalarına göre insanlar uyku saatlerini arttırdıklarında, ortalama en az 15 kilo verebilmektedir. Açıklanan bilgilere göre uykumuz geldiğinde uyumanız gerekli olup ve günlük uyku saatlerinizin de dışına çıkarak biraz daha uyumanız sizler için çok faydalı olacaktır.

 

Sebze Ve Meyve Yemeyi Aksatmayın

İnsanlar yemeklerini yağlı, etli veya ağır yemekler olacak şekilde yiyorlar. Ancak bu yemekler sizlere her zaman daha çok kilo aldırıyor. Bundan dolayı yemeklerinizde her zaman bolca sebzelere ağırlık vererek, zayıflamanıza yardımcı olursunuz. Öğlen yemeklerinden veya akşam yemeklerinden sonra da meyve yemeyi ihmal etmeyiniz. Yemeklerden sonra yediğimiz meyveler her zaman metabolizmanıza daha çok lif vermiş olacaktır. Lifli gıdalar tükettiğiniz zamanlar, kilo almaya engel olacaktır ve vücudunuzun yağ oranının yükselmesini engelleyecektir. Sebzeli yemekler yapacağınız zaman, almış olduğunuz sebzeleri pişirmeyiniz, sadece sebzelere zeytinyağı ilave edip ve baharatını da kendinize göre ayarlamanız daha uygun olacaktır. Salatayı seven kişiler arasındaysanız, salatanızı sos yapacağınız zaman limon suyu koymayı ve zeytinyağı koymayı da unutmayınız. Zayıflamaya karar verdiğiniz andan itibaren ağır yemeklerden her zaman uzak durmaya çalışınız.

Yemeklerinizi hazırlarken veya yemek yerken sulu yemekler tüketmeye de özen gösteriniz. Yağı az olan ve çorba tarzında yemekleri de tüketmeye dikkat etmeye çalışın. Çorba midenize her zaman doygunluk hissi verecek tarzda yemekler arasına girmektedir. Çorbanın yanında ise mutlaka sebze tarzında yemekler yemeyi de unutmayınız.

Günlük Hayatınızdaki Planları Değiştirin

Faydalı diyetler için öncelikle hayatınızda, ekmekle aranıza sınır koymayı unutmayınız. Yemek yerken ekmek tüketmemeye özen gösteriniz. Sadece kahvaltıda çok az bir miktar da ekmek yiyebilirsiniz. Pizza tarzında hamursu ve kilo yapan yemeklerle de ilişkinizi kesiniz. Pizzanın yapımı tamamen hamur olduğundan dolayı pizzadan da uzak durulması gereklidir. Şekerden, alkolden, sigaradan yani bu 3 maddeden tamamen uzak dumanız gereklidir. Uzak durmadığınız takdirde kilo almaya devam edeceksinizdir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu