Diyet Önerileri

Hangi Diyeti Yapmalıyım?

Hangi Diyeti Yapmalıyım?

 

Hangi diyeti yapmalıyım sorusunun doğru cevaplanması için hangi vücut şekline sahip olunduğu bilinmelidir. Diyet türleri kişilerin vücut tiplerine göre değişiklik gösterir. Çünkü vücutta depolanan yağlar farklı bölgelerde depolanır. Kişiler kilo vermeye başlasalar bile istedikleri vücut tipine ulaşamazlar. Ancak vücut tipine uygun şekilde diyet yaparak ve beslenerek kilolarından kurtulma durumlarını arttırma imkânına sahip olurlar. Çünkü vücut tipleri kişilerin hangi bölgelerinde yağ toplanmasının yaşandığını belirten bir diğer durumdur. Bu nedenle de kişilerin vücut tiplerine uygun olarak beslenmeleri ve uygun bir diyet programını takip etmeleri gerekir.

 

Elma Vücut Tipine Uygun Diyetler

Faydalı diyetler için kişinin doğru bir şekilde beslenmesi gerekir. Elma vücut tipine sahip olan kişilerin kiloları karın bölgesinde toplanır. Kol ve bacak kısımları daha incedir. Sağlık olarak riskli bir vücut tipidir. Elma tipi vücuda sahip olan kişilerin nişastalı ve şekerli gıdalar tüketmeleri gerekir. Aynı zamanda diyet içecekler ve kafein tüketmeleri gerekir. Kesinlikle gün ortasında ve öğle yemeğinden sonra abur cubur tüketmemelidirler. Protein kaynağı yüksek besinler tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler tüketmelidirler. Aynı zaman da zeytinyağı, kabuklu kuruyemişler, yumurta ve avokado gibi besinler tüketmeleri gerekir. Hamur işinden kesinlikle uzak durmalıdırlar. Aynı zaman da beyaz un, pirinç, bezelye, patates şeklindeki besinlerde tüketilmemelidir.

 

Ters Piramit Vücut Tipine Uygun Diyetler

Ters piramit vücut tipine sahip olan kişilerin omuzları geniştir. Omuz kısmından aşağı doğru inildikçe bir incelme meydana gelir. Vücuttaki yağlar göğüs ve omuz kısımlarında depolanır. Yulaf, buğday, kahverengi pirinç tüketilmelidir. Yağ oranı düşük sütler, taze sıkılmış sebze suları ve lif içeriği yüksek olan meyvelerin tüketilmesi gerekir. Bu vücut tipine sahip olan kişilerin yağlı etlerden, peynirden, tuzlu atıştırmalıklardan, kafeinli içeceklerden uzak durmaları gerekir.

Armut Vücut Tipine Sahip Kişiler İçin Diyetler

Armut vücut tipine sahip olan kişilerin yağ birikme durumları kalça ve basen kısımlarında meydana gelir. Vücudun üst kısmı daha ince bir görünüme sahiptir. Kol ya da sırt bölgesinde de az miktarda bir yağlanma yaşanabilir. Kilo vermesi en zor olan kişilerdir. Çünkü kilo verseler bile sadece bel kısmında incelme meydana gelir. Bu nedenle beslenmelerine dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Öğün aralarında, akşam yemeği sonrasında ve geceleri yemek yemekten uzak durmaları gerekir. Yüksek lif içeren sebze ve meyveleri tüketmeleri gerekir. Belli bir oranda yulaf, karabuğday, kahverengi pirinç ve kinoa tüketmelidirler. Az yağlı süt ürünlerinin tercih edilerek tüketilmesi gerekir. Bu vücut tipine sahip olan kişilerin yüksek yağlı süt ürünlerinden uzak durmaları gerekir. Organik olmayan ve işlenmiş olan et ürünlerinden uzak durulmalıdır. Kafein, alkol, adaçayı gibi ürünlerin tüketiminin azaltılması gerekir.

 

Kum Saati Vücut Tipine Sahip Kişilere Göre Diyetler

Kum saati vücut tipine sahip olan kişilerin vücutlarında yaşanan yağ depolama genellikle yüz kısmında, kollarda, diz ve ayak bileklerinde yaşanır. Bu kişiler yuvarlak bir vücut görünümüne sahip olur. Bu kişilerin kötü bir beslenme gerçekleştirmeleri durumunda vücutlarında su tutma ve kan toplanması şeklinde bazı sorunlar meydana gelir. Bu kişiler en fazla süt ve yüksek oranda şeker içeren tatlıları tercih ederler. Kum saati vücut yapısına sahip olan kişilerin çiğ sebze ve meyve tüketmeleri gerekir. Aynı zamanda kepekli tahıl ürünlerini tüketmeleri gerekir. Yağsız protein içeren bir öğün sırasında kişilerin baharat kullanım miktarlarını arttırma imkânları da olur. Bu sayede yağ yakma durumları çok daha iyi olur. Kum saati vücut tipine sahip olan kişilerin yüksek yağ oranı bulunan etleri tüketmemeleri gerekir. Rafine ve işlenmiş karbonhidratlardan uzak durmaları gerekir. Kişilerin kesinlikle kafeinli içecekler tüketmemeleri gerekir. Aynı zamanda süt tüketmemeleri gerekir. Kişilerin çok fazla tatlı tüketmemeleri gerekir. Rafine karbonhidrat besininden de uzak durulması gerekir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu