Diyet Önerileri

Şok Diyet Nedir Nasıl Yapılır?

Şok Diyet Nedir Nasıl Yapılır?

 

Kişilerin, kısa bir süre içerisinde hızlı kilo vermek için kullandıkları şok diyet, en yüksek oradan kalori alımını kısıtlayarak uygulanan kilo verme yöntemidir. Ancak şok diyet uygulamak isteyenlerin unutmaması gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Şok diyetler, kişilerin vücuduna zarar verebilir ve ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Şok Diyet Nedir?

Günlük kalori alım miktarını en yüksek oranda kısıtlayarak uygulanan kilo verme yöntemine şok diyet adı verilmektedir. Şok diyetler, ciddi bir biçimde günlük kalori alımını azaltmayı gerektirmektedir. Şok diyet uygulayanların, günde yalnızca beş yüz kalori ile bin kalori arasında bir değerde beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca şok diyetler, kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde kilo vermek için uygulanmaktadır. Uygulanan şok diyetin uzun süreli uygulanmamasına özen göstermek de yine sağlık açısından dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır. Uygulanan şok diyetin, sağlık açısından zararlı olmaması için kendi içinde bir dengeye sahip olması gerekmektedir. Dengeli bir şok diyetin, kısa süreli olarak uygulanmasının ise herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Şok Diyet Nasıl Yapılır?

Şok diyetler, kısa süre içerisinde hızlı kilo kaybetmek isteyen kişiler tarafından kullanılabilir ve vücuda herhangi bir zarar vermeden takip edilebilir. Şok diyet ile kısa süre içerisinde vücuda zarar vermeden kilo vermek için dikkat edilmesi gerekenler ise,

  • Uygulanan şok diyetin, içeriğinin dengede olması gerekmektedir.
  • Şok diyet uygulamasının ardından dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.
  • Uygulanan şok diyet kısa süreli olarak uygulanmalıdır.
  • Şok diyet uygulanan dönem ve sonrası spor ile desteklenmelidir.
  • Uygulanacak olan şok diyetin içeriği mutlaka dikkate alınmalı ve tek tip beslenme şeklinden uzak durulmalıdır.
  • Şok diyet uygulandığı dönemde dahi günlük besin içeriğinde mutlaka yeşillik, et ve meyve barındırmalıdır.
  • Şok diyetin tek tip besin öğelerinden oluşmamasına dikkat edilmemesi durumunda ise vücut savunma durumuna geçecek ve bu durumda da kilo vermeyi yavaşlatacaktır.
  • Uygulanacak olan şok diyetin az yiyerek kilo verdirmesinin yanı sıra metabolizmayı hızlandıran bir şok diyet olmasına dikkat edilmelidir.

Şok Diyetin Çalışma Prensibi

Günlük alınması gereken kalori değerinden çok daha az bir miktarda kalori alımı ile vücutta şok etkisi yaratmayı hedefleyen şok diyetler, kalori alımının kısıtlanması ile birkaç gün içerisinde kendisini göstermektedir. Oysaki vücut kilo veriyormuş gibi gözükse de aslında vücut yakıt olarak yağ yakmamaktadır. Şok diyetlerin ilk günlerinde vücut kilo kaybı oluşmuş gibi görünse de bu durum zaman içerisinde kişiye fazladan geri dönmektedir. Uygulanan şok diyetin ardından eski alışkanlıklardan vazgeçerek, dengeli ve düzenli beslenme alışkanlık haline getirilir ve bu durum spor ile desteklenir ise bu durumda şok diyetin etkilerinde kalıcılık gözlenmektedir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu