Kadın Dünyası

Adet Dönemi Süreleri, Ne Kadar Sürer

Adet Dönemi Süreleri, Ne Kadar Sürer

Ergenlik dönemine girmiş olan her genç kız her ayın belirli günlerinde regl olur. Regl döneminin kesin zamanlaması her kadın için farklılık gösterir. Özellikle yeni adet olmaya başlayan kızlarda ilk 1 yıl düzensiz kanamaların olması normal kabul edilir. Zamanla her kadının regli düzene girer ve her ay düzenli bir şekilde regl olmaya başlar. İki adet dönemi atasında zamanla değişiklik olabilir.

Regl döngüsü kadın vücudunun hamilelik durumuna hazırlık için geçirdiği bir evredir. Regl olmakla birlikte kadın yumurtalıkları yumurta üretmeye başlar. Bu sürece yumurtlama adı verilir. Kadın adet olduktan sonra yumurtlama gerçekleşir ve yumurta bu sırada döllenmez ise kadın vücudundan vajinal yolla atılır ve tekrar yeni döngü başlar.

Regl kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak her 21-35 günde bir 3-7 gün sürmesi normal kabul edilir. Bu süre hesaplanırken dikkat edilmesi gerekilen unsur adet dönemi hesaplanması esnasında adet olunan haftanın ilk gününden gelecek seferki adetin ilk gününe kadar hesaplanmalıdır.  Kadınlar yaş almaya başladıkça adet döngülerinde düzensizlikler görülmesi gayet normal bir durumdur. Aynı zamanda uzun süre kullanılan doğum kontrol hapları da kişilerde adetin düzensizlik göstermesine neden olur. Bunun yanında kullanılan diğer ilaçlar ve tedavilerde kişinin adet döngüsünü etkiler.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu