Anne-Aile-Çocuk

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

 

Sıklıkla duyduğumuz bir cümle olan “Anne Sütünün Faydaları” hakkında kesin ve net olan bilgileri buradan paylaşarak, bilmediğiniz detaylar hakkında bilgiler sunmak istiyoruz.

Bebeğin gelişimi için Anne Sütünü

Bebeğinizin dünyaya gelmesinden hemen sonra beslenmesi ve gelişmesi adına anne sütünün ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yüzden de bebeğinizin düzgün bir şekilde beslenmesi ve gelişmesi için belirlenen süre içerisinde bebeklerinizi anne sütü ile beslemeniz gerekmektedir.

Anne sütü içerisinde bulunan besinlerin ve minerallerin oldukça zengin olmasından dolayı çocuğunuz için Anne Sütünü özellikle ilk 6 ay içerisinde çok dikkatli bir şekilde vermeniz gerekmektedir. Anne sütü içerisinde bulunan en ağırlıklı vitaminin ise D vitamini olduğunu belirtelim.

Gelelim, Anne Sütü Faydalarına

  • Sindirim konusunda çocukların son derece rahat bir şekilde sindirmesini sağlayan anne sütünün, mamalara karşı oldukça faydalı olduğunu belirtelim. Özellikle anne sütü ile beslenen çocukların bağırsak enfeksiyonu ve akut hastalıklar geçirme riskinin daha düşük olduğunu belirtelim.
  • Anne doğum yaptıktan hemen sonra 1 hafta içerisinde verilen anne sütü içerisinde yer alan Kolostrum besin maddesinin özellikle bebeklerinizin bağışıklık sisteminin son derece güçlü olmasına neden olmaktadır.
  • Bebekler için anne sütünün faydalarından bir tanesi de, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkma riski bulunan obezite riskinin de ortadan kalkmasını sağlamaktadır.
  • Burada gelen sorulardan bir tanesi de çocuğun anne sütü ile birlikte aşırı kilo almasıdır. Bu durum karşısında anne sütünden kaynaklı olmayan bir durum olduğunu belirtelim. Bu konuda uzman bir hekime giderek bilgi almanız gerekmektedir.
  • Anne sütünün bebek tarafından emilmesi durumunda, hem bebekte hem de anne de mutluluk hormonu salgılanacak olduğundan dolayı Anne Sütünün Faydaları arasında son derece etkili olduğunu belirtelim.

Bebek kaç yaşına kadar anne sütü ile beslenmelidir?

Uzmanların bu konuda ki görüşünün ilk 6 ay sadece anne sütü olduğunu belirtelim. Ancak 6 aydan sonra mama ile birlikte anne sütü orantılı bir şekilde 2 yaşına kadar bebeklere verilmelidir. Bunu ek gıdalar ile takviye yaparak 2 yaşına kadar emzirebilirsiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu