Kadın Dünyası

Gebelik hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik hesaplama nasıl yapılır sorusu anne olmak isteyen herkes tarafından en sık araştırılan soru olarak dikkat çekiyor. Gebelik hesaplamasını doğru ve net yapmak için anne adayının son adet tarihini net şekilde bilmesi gerekiyor. Bu son adet tarihine sat adı veriliyor. Anne adayının belirttiği son adet tarihini takiben 280 gün olarak hesaplaması yapılır. Bu noktada adet tarihinin doğruluğu oldukça belirleyici bir kriterdir.

İlişki tarihine göre gebelik hesaplama

İlişki tarihine göre gebelik hesaplama nasıl yapılır sorusu da yine anne adaylarının en sık araştırdığı bir diğer konu olarak dikkat çekiyor. Buna göre ilişki tarihine göre gebelik hesaplamasını yaparken şunlara dikkat etmeniz gerekiyor;

  • Son adet tarihinizi mutlaka not edin.
  • Gebelik durumu yumurtlama dönemine denk gelen cinsel ilişkiler ile mümkündür.
  • Yumurtlama dönemi ise son adet tarihinizden sonraki 14 günü kapsıyor.
  • Bu tarih aralığında bir cinsel ilişkiniz varsa ve tarihi takiben hamilelik belirtileriniz varsa ilişkiye girdiğiniz günden itibaren gebe sayılırsınız. Hesaplamanızı bu şekilde yapabilirsiniz.

Ancak bu noktada ilişki tarihine göre hesaplama yapmak sizi yanıltabilir. Eğer hamilelik belirtileriniz varsa, adet kanamanızda gecikme gibi durumlar yaşanmışsa mutlaka bir gebelik testine başvurup emin olmanız gerekiyor. Ardından doktora başvurmanız halinde net hamilelik tarihiniz ve kaç aylık hamile olduğunu ortaya çıkacaktır.

İki tarih arası Gebelik Hesaplama

İki tarihi arası gebelik hesaplama nasıl yapılır diye merak ediyor olabilirsiniz. Burada da yine bilmeniz gereken detay son adet tarihinizdir. Son adet tarihinizi referans alarak gebelik hesaplamanızı iki tarih arasında net olarak yapabilirsiniz. Ayrıca iki tarih arası gebelik hesaplama için çeşitli sitelerin otomatik taramalarını da kullanabilirsiniz. Bu sitelere başlangıç ve son tarihleri net bir şekilde girerek kolayca hesaplama yapmanız mümkün olacaktır.

Doğum Hesaplama

Doğum hesaplama süreci her bireyde farklılık gösterebilir. Genel olarak sağlıklı gebelik süreci 40 haftadır. Son adet tarihinizden itibaren 280 gün sonrasında doğumunuz gerçekleşmelidir. Ancak bu anne adayının ve bebeğin sağlık durumuna bağlı olarak daha geç ya da çok daha erken de olabilir. En doğru doğum hesaplamasını doktorunuz ile birlikte yapabilirsiniz.

Ne zaman hamile kaldım ve ne zaman doğum yaparım öğrenmek için: https://bedavainternet.com.tr/gebelik-hesaplama/12597/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu