Moda

Tül Perde Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Tül Perde Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Tül Perde Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Tül perde ölçüsü alırken pencere ve duvar kenarları dikkate alınmalıdır. Tül perdelerin nasıl ölçülmesi gerektiğiyle alakalı detayları paylaşacağız.

Tül perde satın almak ya da özel olarak diktirmek istiyorsanız ölçü almanız gerekir. Genellikle bu durumlarda ev sahibinin ölçü alması ve mağazaya bildirmesi gerekir. Ölçü almayı bilmiyorsanız ihtiyacınız olan şeyleri bu yazıda bulacaksınız.

Tül perdelerde doğru ölçüyü almak bir hayli önemlidir. Estetik açıdan güzel durması ve duvarınıza uyum sağlaması için belli faktörleri hesaba katmanız gerekiyor. Pencere kenarları, duvarda duvara ölçü ve zemin mesafesi doğru biçimde hesaplanmalıdır.

Tül Perde Ölçüsü Hesaplama

Tül perde ölçüsü alırken en önemli nokta pencere kenarları ve zemin mesafesidir. Tül perdeleri konumlandıracağınız duvarın en ve boyunu tam şekilde ölçmeniz şarttır. Ardından hesaba katmanız gereken bir husus daha bulunuyor.

Tül perdenin pile oranını hesaba katmamak yanlış hesap yapmanıza sebebiyet verebilir. Eğer sık pile istiyorsanız bu durumda 1 metre için 3 metre tül perde kullanılır. Bu pile oranına 1’e 3 tül perde adını veriyoruz. Seyrek pile 1’e 2 ve orta pile 1’e 2,5 oranında ifade edilir.

1- Tül Perde Ölçüsü Duvardan Duvara Alınmalıdır

Tül perdelerde ölçü alırken tamamına tül yapılmayacaksa bile duvardan duvara ölçü almalısınız. Duvardan duvara tül perde isteyenlerin ise doğrudan bu ölçüyü alması gerekir. Ancak pile hesabını unutmayın. Örneğin 3 metre 1’e 3 tül perde istiyorsunuz. Bu durumda 3 metre için 9 metre tül perde kullanılır. Böylece duvardan duvara ulaşan sık pileli tül perdeniz olur.

2- Pencerelerden +25 Geniş Olmalıdır

Tül perde ölçüsü duvardan duvara olmasın isteyenler pencerelere +25 cm katmalıdır. Sağdan ve soldan +25 cm ekleyerek tam uyumlu bir tül perde elde edebilirsiniz. Duvardan duvara tül perdeden hoşlanmayan kişilerin bu ölçüyü alması gerekir. Aynı şekilde pile oranına göre çarpma işlemi gerçekleştirmelidir.

3- Zeminden 4-5 Cm Yukarıda Olmalıdır

Genel olarak tül perdeler zeminden 4-5 cm yukarıda hesaplanır. Standart kullanım şekli bu olduğu için yaygın olarak böyle görürüz. Ancak her evde zemin ve tavan arasındaki mesafe aynı olmadığı için özel bir ölçüm yapmak gerekir. Kısa tül perde isteyenler bunu 10-20 cm yukarıda tutabilirler. Zeminde yakın olmasını istiyorsanız 4-5 cm iyi bir mesafedir.

4- Pile Oranı Hesaba Katılmalıdır

Tül perde ölçüsü hesaplarken dikkate alınması gereken en önemli nokta pile oranıdır. Pile oranları bildiğiniz üzere 3’e ayrılmaktadır. Bunlar seyrek, orta ve sık piledir. Tül perdenizi 1 metre üzerinden hesaplayalım.

Bu durumda seyrek pile istiyorsanız 1 metreyi ikiyle çarpmanız gerekir. Çünkü pile sıklığı arttıkça kullanılan kumaş miktarı da artar. Sık pile için ise 1 metre başına 3 metre kumaş düşer. Bu nedenle dikim yaptıracağınız mağazaya pile oranını belirtin ve ölçümlerinizde hataya düşmeyin.

Kaynak : https://www.perdeoutlet.com/tul-perde

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu