Kadın Dünyası

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Kadınlara yönelik olan ve en sık kullanılan modern yöntemlerden bir tanesi gebeliği önleyici haplar ve rahim içi spiraldir. Bunun yanı sıra başka yöntemler de kullanılıyor. İğne, erkek döl hücrelerini öldüren haplar, tabletler, fitiller ile tüp ligasyonu denilen kadının tüplerinin bağlanması da doğum kontrolörlerinde sıkça tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor.

Doğum Kontrol Hapı

Haplar, kadınlık hormonlarını içeriyor. Her zaman düzenli olarak ağızdan alındığında, yumurta oluşumuna engel olur. Bunun yanı sıra, rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin rahme ulaşmasını engeller. Bu şekilde sperm yumurta ile birleşemez ve gebelik gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu son derece etkili olan bir yöntemdir.

Olumlu Yönleri Nelerdir?

Adet dönemlerinde herhangi bir aksaklığa neden olmaz ve düzenli olmasını sağlar. Adet kanaması esnasında meydana gelen ağrı ve sancılar adet öncesi gerginliği azaltıcı etki gösterir.  Adet kanaması miktarını bir hayli azaltarak kansızlığın önlenmesine yardımcı olur. Birey bu şekilde fazla miktarda kan kaybetmez. Kadını yumurtalık ve rahim kanserine karşı koruyucu bir etki gösterir.

Dış gebeliği önler. Hapların kullanımı bırakıldığında hemen gebelik meydana gelebilir. Henüz hiç doğum yapmamış kadınların kullanmasında herhangi bir sorun olmaz. Akne ve sivilcelerin düzelmesini bu şekilde sağlar. Rahimde ve tüplerde iltihap oluşmasına engel olur. Olumsuz yönleri ise her gün hap almanın hatırlanması gerekiyor oluşudur. Bunun yanı sıra bunaltı yapabilir.

Rahim İçi Araç ( Ria, Spiral )

Rahim içi olan araçlar, esnek olan materyallerden yapılmıştır. Rahim içine bu alet bur sağlık personeli tarafından yerleştirilir. RİA, spermlerin kadınların tüplerine, yumurtalıklara ulaşmasını engeller. Bu şekilde gebelik olmaz. Bu alet çıkarıldıktan sonra yine gebelik geri döner.

Daha önce hiç gebe kalmamış olan kadınlar, eğer birden fazla kişi ile cinsel birliktelik kurmuyorsa bu aleti kullanabilir. Yine de bu ilk seçenek olmamalı, daha çok bir alternatif olarak görebilirsiniz. RİA, sağlık kuruluşlarında, ana çocuk sağlığı merkezlerinde, aile planlaması merkezlerinde, hastanelerde, sağlık ocağında yerleştirilir. Yine aynı şekilde çıkarmak isteyenlerde bu kuruluşlara gelmelidir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu