Kadın Dünyası

Evlilikte Cinsel Hayatın Önemi 

Evlilikte Cinsel Hayatın Önemi 

Cinsel hayat evliliğin ana temeli olarak tanımlanır. Çünkü evliliği flörtten ayıran en büyük özellik, eşlerin birbirine tensel ve bedensel olarak rahat bir şekilde, yanı sıra istedikleri vakitte yaklaşıyor olmalarıdır. İlişki açısından bakıldığında cinsel hayatın aslında birçok hikmeti bariz anlaşılır. Sadece bedene değil ruha dahi tesirleri bulunduğu için, cinsel hayat evlilikte gerekli birliktelik olarak görülür. Bu sebeple her evli çift önce cinsellik konusunda mutlaka eğitim almalı ve önemini kavrayarak evlilik gerçekleştirmelidir. Bu şekilde yaklaşımda bulunmak daha sağlıklı birliktelikler oluşturacaktır.

Bedensel Rahatlama 

Cinsellik denildiğinde akla ilk gelen nokta, bedensel rahatlamadır. İki farklı bedenin birbirine yakınlaşması çekim gücü ve diğer bilimsel nedenlerden ötürü rahatlatıcı bir etki oluşturur. Beden rahatlayınca gerginlik de azalacağı için cinsel hayat aksatılmamalı ve hafife alınmamalıdır.

Ruhi Yakınlaşma 

Cinsel hayatın bir diğer faydası ise eşlerin birbirine ruhsal olarak yakınlaşmasıdır. Beden rahatlayınca ruhta gevşer. Aynı zamanda kadın ve erkek birbirini rahatlamanın sonucunda minnet duygusu içerisine girerler. Sevgi bağları kuvvetlenir ve ilişkileri sağlamlaşır. Bu sebeple de uzmanların tavsiyelerine uyarak haftada en az 2 kere cinsel birliktelik gerçekleştirmek birçok faydayı beraberinde getirdiği gibi, sağlıklı evlilik kurulmasını sağlar.

Zıtlıklar Sorun Haline Gelmez 

Cinsel hayat zaten iki zıt olan bedenin birleşmesi ile gerçekleşir. Aslında sadece buradan yola çıkarak kişi birçok konuyu daha iyi anlayacaktır. Kadın ve erkek birbirine zıt kutuplar olduğu için düşünceleri ve hareketleri dahi birbirinden farklıdır. Bu zıtlıklar, eşler ruhsal olarak birbirlerine uzak olduğunda sorun haline getirilebilir. Fakat evlilikteki cinsel hayat ihmal edilmeyip düzenli olarak yerine getirildiğinde zıtlıklar daha ılımlı gelmeye başlar.

Kaliteli İlişki 

Eşlerin birbirleri ile kaliteli bir ilişki kurabilmesi için evlilikte saygıya gerektiren her türlü ayrıntıya dikkat etmesi gerekir. Örneğin; bir kadının vaktinde yemeği hazırlaması, her iki tarafında dağınıklıklarını toplayarak kendiişlerini kendileri yapmaları, birbirlerinin hoşlanmayacağı şeylerden kaçınarak mutlu eden ayrıntılara dikkat etmek ve son olarak da cinsel tatmini önemseyerek ihmal etmemek ilişkiyi daha kaliteli boyuta taşıyacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu