Kadın Dünyası

Düşük Belirtileri

Düşük Belirtileri

 

Düşük belirtileri şüphe oluşturabilecek boyuttadır. Yani bu belirtilerin varlığı düşük ihtimalini oluşturabilir. Düşük durumunuzla ilgili bir kesinlik elde etmek için mutlaka doktorunuz ile görüşüp, gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.

  • Vajinadan akıntı sonucunda lekeler gelmesi. Hamilelikte doğal da olsa bazı durumlarda düşüğe sebep olabilmektedir. Tehlike arz etmesi için lekelerin ve akıntıların fazla olması gerekir.
  • Hafif ya da ağır derece de kanama görülmesi. Kanamanız hafifse, düşük şüphesi çok az olabilir ancak ağır kanamalar yaşıyorsanız kesinlikle doktora görünmelisiniz.
  • Karın bölgesinde ağrı yaşanması.
  • Karın bölgesinde ağrıyla birlikte kramplar görülmesi. Bu kramplar hafif ya da keskin şekilde olabilmekte ve sırt, kalça kısımlarına doğru yayılabilmektedir.

Düşük Şüphesi Varsa Yapılması Gerekenler

Düşük şüpheniz olduğunu düşünüyorsanız, ilk olarak yapacağınız şey doktorunuza gitmek olmalıdır. Doktorunuz akıntılarınız ve kanamalarınız ile ilgili nedeni belirleyip, sizi muayene edip, bütün gerekenleri yapacaktır. Düşük şüpheniz olup olmadığını anlamak için doktorunuz hormon testi yapacaktır. Hamilelik döneminde hormonlar belirli bir artış gösterirler. Bu testte hormonların yeteri kadar yükselip yükselmediği belirlenip, gerekli şüphe teşhis edilebilir. Doktorunuz gerekenleri yaparken ultrason da isteyecektir. Bebeğin durumu, kalp atışları ve gereken diğer şeyler kontrol edilip, gerekirse kesinleştirmek için bir süre sonra aynı testler tekrar yapılacaktır. Eğer bütün yapılanlar sonucunda düşük tehlikeniz olduğu ortaya çıkarsa, doktorunuz sizi gerektiği gibi yönlendirecek ve hamileliğinizin düşük ile sonlanmaması için elinden geleni yapacaktır.

Düşük Yapma Riskini Arttıran Faktörler

Düşük yapma riski, daha önce düşük yapmış kadınlarda daha yüksek bir ihtimaldir. Eğer daha önce düşük yapmadıysanız, düşük riskinizi arttıracak bazı faktörler de bulunmaktadır. Bu faktörlerden ilki, genetik sorunlardır. Ailede bulunan genetik sorunlar düşük için  risk oluşturabilmektedir. Eğer iki ailede de herhangi bir genetik sorun yoksa, düşük için risk oluştabilecek önemli bir faktör ilaçlardır. Bazı ilaçlar düşüğe sebep olabilir ve hamilelik şüphesi ve hamilelik varlığında kullanılmaması gerekebilir. Bu ilaçlar, hamilelik öncesi dönemde bile kullanılmış olsalar, düşük için risk oluştururlar. Hamilelikte düşüğe sebep verebilecek bir başka faktör ise kadının aşırı kilolu olmasıdır. Kilo problemi olan hamilelerde düşük görülme ihtimali normal kiloya sahip hamilelere göre daha fazladır.

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu