AŞK

Sevgi diliniz hangisi?

Sevgi diliniz hangisi?

İlişkide öncelikle sevilmeyi, önemsenmeyi bekleriz. Bir ilişkide beklentilerimizin bazısı Değer görmek, ilgi, destek ihtiyacımızdır.

Kişiden kişiye farklılıklarıyla hepsinin bize mutluluk verecek bir ilişkiye ihtiyaç duyarız. Saygı, güven, sadakat hepimizin için ilişkinin olmazsa olmazları.

İlgili Makaleler

Araştırmalarımıza göre kadınların ve erkeklerin ilişkiden beklentileri benzer olduğunu gösteriyor. Örneğin, erkeklerin öncelik listesinde kadının kendisine güvenliğini hissettirmesi ve kendisini desteklenmesi daha üst sırada yerleştirebiliyor.

Neden her ilişki mutlu mesut, huzur içinde gitmiyor? Evin içindeki iki insan birbirlerini severken ve sevgi beklerken, neden sevilmediklerini hissediyor?

Yağmur ve Ersoy’un ilişkisin de birbirini çok seviyorlar bakışlarından çok belli. İkisinin şikâyetinde benzer. Yağmur ‘’ Ersoy’un beni sevdiğini hissetmiyorum’’ diyor. ‘’Bir kere sürpriz yapmıyor, çiçek almıyor baş başa bir yemek yediğimizi ve gezdiğimizi hatırlamıyorum. Bir yere gezme fikri hep benden çıkar, ondada mutlaka arkadaşlarını peşimize takar. Çocuklar gibi sözler söyler sen hiç bana güzel sözler söylemiyorsun, sarılmıyorsun diye şikâyet eder durur.

Ersoy da aynı Yağmur gibi sevilmediğini hissettirmediğinden şikâyetçi; ‘’ Yağmur, sevgisini göstermeyen bir ailede büyümüştür’’.  Ben ona sevildiğini hissettirmek için elimden geleni yapıyorum.  Sık sık ona sevdiğimi söylerim. Sarılırım. Hep zamanımı onla geçirmek isterim. Ev işlerine bile yardım ediyorum. Ne yapsam ona yetmiyor.

Ersoy ve Yağmur, birbirlerini çok sevmesine rağmen, ilişkilerinden beklentilerini ve sevgi dillerini analiz edememiş. Ersoy da, Yağmur’un sevgiyi kendisine ayrılan vakitle ölçtüğünü, ufak jestlerin ve sürprizlerin Yağmur’a kendisini özel hissettireceğini çözememiş.

Gary Chapman ‘5 Sevgi Dili ‘ adlı kitabındaki gibi aynı kullandığımız dilleri beş gruba ayırıyor.

Hizmet eylemleri

 Partnerimizin üzerindeki yükü azaltmak onu önemsediğinizi ve destek verdiğinizi hissettirebiliriz.

Hediyeler, jestler

Özel günler için birçok insan sizden hediye ve sürprizler bekliyor. Özel günlerin yanı sıra zamansız verilen hediyeler ve planladığınız jestlerle, partnerimize aklımızda olduğunu ve mutlu etmek adına zaman ayırdığımızı hissettirebiliriz.

Kaliteli zaman geçirmek

Partnerimize onunla zaman geçirmek istediğimizi hissettirmek,  sohbetler için zaman ayırmak, zamanınızı birlikte geçilecek zamanlar için özen göstermek sizi değer gördüğünü hissettirir.

Onaylayıcı kelimeler

Sevgiyi dile dökmek, iltifat etmek , ‘’ seni seviyorum’’ veya ‘’seni özledim’’  hisleri yansıtan olumlu cümleler bu davranışları ile takdir etmek.

Fiziksel temas

Cinsel yaşamının yanı sıra duygusal dokunuşlar, nedensiz kucaklaşmalar ve öpücükler, sevgiyi hissettirmenin en etkili yollarındandır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu