Moda

Dekorasyonda Retro Ne Demek?

Dekorasyonda Retro Ne Demek? Retro Mobilya Örnekleri 

 

Dekorasyon denince akla birçok seçenek gelmektedir. Pek çok akımın var olduğu mobilya ve dekorasyon sektöründe, her geçen gün daha yeni ve kendini tazeleyen modeller üretilmekte ve trend haline gelmektedir. Var olan birçok tarz içinden kendi zevkinize göre olan bir seçim yapmalısınız. Son zamanların en moda tarzlarında biri olan  sizler için de şık bir seçenek olmaktadır.

 

Retro Dekorasyon Ne Demek?

Televizyonlarda, eski Türk filmlerinde gördüğünüz o sıcak ev ortamlarına ulaşmak artık mümkündür. O eski mobilyaları ya da dekor ürünlerini nereden bulacağınızı ya da evinizde nasıl bir kombin oluşturacağınızı bilmiyorsanız modern retro ev dekorasyonları seçeneklerine göz atmalısınız.

Retro terimi bohem tarzla çok karıştırılsa da aslında farklıdır. Retro, eski eşya ve dekorasyon ürünlerinin modern çağ dekorasyon tarzları ile yeniden ortaya çıkmasıdır. Perdelerden koltuklara, döşemelerden buzdolaplarına kadar birçok eski tip eşyanın günümüzde eskiden kullanılan renkler ve desenler ile yeniden canlandırılması ile o eski, sıcak günlere dönmek mümkündür.

Sıradanlıktan Sıkılanlar İçin 

Retro tarzında, bohem tarzda olduğu gibi eski eşyaları bulmak zorunda değilsiniz, günümüzde yeniden üretilen birçok modern retro tasarımlar mevcuttur. Evinizin tamamını ya da sadece bir odasını ya da bir kısmını retro hale getirmeniz de tamamen sizin tercihinizdir. Retro sadece dekorasyon ya da mobilya ile değil makyaj, saç ve giyim tarzlarıyla da kendini göstermektedir.

Sıradanlıktan sıkılan birçok insanın son yıllardaki tercihi olan retro tasarımlar, evlerinize yeni ve eskiyi harmanlayarak daha sıcak ve daha canlı bir ambiyans sağlamaktadır. Renklerin parlak ve canlı olduğu retro mobilya üretimlerinde krom, fiberglas ve sert plastik gibi materyaller kullanılmaktadır.

Retro Mobilya ve Aksesuarların Sahip Olduğu Detaylar

Retro dendiği zaman akla yıllara meydan okuyan, tozlanmış ve eskimiş mobilyalar gelmektedir. Eski halılar, sallanan koltuklar, gaz lambaları, kırlentler gibi birçok ürünü geçmişten günümüze koruyabileceğiniz gibi, birçok retro mobilya ya da dekoratif ürünler satan mağazalardan temin etmeniz artık mümkündür. Hem eski halini koruyup hem de çağa uyarlanan bu mobilya ve aksesuarların diğer akımlardan bazı ayırt edici detayları vardır.

Renkli duvar tabloları, baskılı kırlent kılıfları, desenli duvar kağıtları retro tarzı oluşturmak için kullanılan ürünlerden bazılarıdır. Hem renkler hem de kullanılan mobilya ve dekorlar arası uyumla hem şık hem de sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Metal, çok renkli tablolar, ahşap görüntüyü ön planda tutan mobilyalar ve aksesuarlar, ekose tarzı desenler, kontrast renkler retro mobilyaların sahip olduğu diğer bazı detaylardır.

Antika ve nostaljik değeri olan ürünler de bu tarza en uygun aksesuarlar arasındadır. Plaklar, eski fotoğraf makineleri, daktilolar, sandıklar, eski tip aynalar ve mutfak için terekler, bakır çaydanlıklar, ahşap ürünler en çok tercih edilen retro tasarım seçeneklerinden bazılarıdır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu