AŞK

Mutlu bir ilişkinin 9 sırrı

Mutlu bir ilişkinin 9 sırrı

Mutlu bir beraberlik için yapmanız gereken en önemli etken mutlu olmayı öğrenmenizdir.  Kendi kendine mutlu ve huzurlu olmayan insanların ilişkileri de mutsuzlukla sonuçlanıyor. Kişisel gelişim uzmanı Ömer Yalçın mutlu bir beraberlik için yapılabilecek 9 basit öneriyi sizlerle paylaşıyor.

1) Partnerinize koşulsuz sevgi sunun

Sevgi insanın içinden gelen kutsal bir duygudur. İnsan etrafındaki varlıklara sevgi duyabilmesi için öncelikle kendini sevmelidir. İnsanlar ancak varlığı sabit ve sonsuz olan şeylere koşulsuz sevgi besleyebilir. Sonsuz sevginin kaynağında ise insanın kendisine duyduğu sevgi vardır. Ancak kendinizi sevebildiğiniz zaman bu sevgiyi insanlarla da paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2) İlişkinizde saygı ve güvene önem verin

Bir ilişkinin olmazsa olmazı çiftlerin birbirine duyduğu karşılıklı saygı ve güvendir. Güvenemediğiniz bir insanla kuracağınız ilişkide birbirinize olan saygınız zamanla biter ve sizde mutsuzluğa sürüklenirsiniz. Karşılıklı saygı ve güvenin oluşmamasının en büyük nedeni; geçmişte yaşadığınız olaylardan kaynaklanır. Ancak geçmişteki deneyimlerinizi sadece tecrübe olarak hayatınıza katmalı ve kişi seçimlerinizde dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki geçmişe bakarak geleceğe yürüyemezsiniz!

3) Yalan söylemeyin

İlişkiyi inşaat olarak düşünürseniz bu inşaatın en önemli yapı taşı güvendir. Bu yapı taşını oluşturan madde ise doğruluktur. Yalan geçici olarak durumu kurtarsa bile size tedirginlik ve sıkıntı verecektir. Aksine doğruları söylemek size samimiyet ve rahatlama duygusunu hissettirecektir.

4) Beklentilerinizi kesin olarak belirleyin ve belirtin.

İlişkiye başlarken karşınızdaki kişiye beklentilerinizi net bir biçimde ifade etmelisiniz. Bu yüzden önce sizi mutlu edecek unsurları belirlemelisiniz. İlişki başladıktan sonra sürekli değişen beklentiler karşı tarafı ve sizi yıpratacak aynı zamanda ilişkinizi de zedeleyecektir. Bunun için kendinizi iyi tanımalı, ne istediğinizi iyi bilmeli ve karşınızdaki kişiye de bunu doğru bir şekilde belirtmelisiniz. Ancak o zaman karşınızdaki kişiden beklentilerinizi karşılamasını isteyebilirsiniz.

5) Doğru seçimler yapın ve kararınızın arkasında durun

Yeni bir ilişkiye başlarken sıkıntı oluşturabilecek iki önemli unsur vardır. Hayatınıza yeni biri gireceği için kurulu olan düzeninizin alt üst olabileceğini düşünebilirsiniz ancak sizi mutlu eden şartları önceden belirtmeli ve buna saygı duyan kişilerle birlikte olmalısınız. Bu yüzden başka insanların (aile, arkadaş, akraba) düşünce ve onaylarını aldıktan sonra kendiniz için en doğru olan kararı yine siz vermelisiniz. Kararlarınızı verirken iyice düşünerek doğruyu seçmeli ve sonrasında yaptığınız seçimlerin arkasında durmalısınız.

6) Rol yapmayın

Karşınızdaki kişiyi etkilemek ve onunla uyumlu olmak adına kendinize zıt karakterde bir kişiliğe bürünmeyin. Bu yaptığınız kendinize ve karşınızdaki kişiye büyük bir kötülük olacaktır. Çünkü bir ilişkide uyumu yakalamak için birbirinizi iyi tanımalı ve aynı duyguları paylaşmalısınız. Sizi seven, olduğunuz gibi kabullenen birisiyle mutlu olabilecekken, flört döneminde taktığınız bu maskeler mutluluğunuzun önüne geçebilir. Bu yüzden kendinizi iyi tanıtmalı, hayallerinizi paylaşmalı ve sizi gerçekten seven biriyle mutlu ve huzurlu bir birliktelik yaşamalısınız.

7) İlişkinizin sürekliliği için emek verin

Biten ilişkilerinizde kendinize olan güveninizi kaybedebilirsiniz. Hayatınıza alacağınız kişiyi doğru bir şekilde seçtikten sonra ilişkinizi sürdürebilmek için emek harcamalısınız. Yapacağınız bu eylem; hem verdiğiniz kararın arkasında durmanızı hem de güvenilir bir insan olmanızı sağlayacaktır.

8) Sorun yerine çözüm odaklı düşünün

Küçük atışmalar ilişkinin tuzu biberi olarak kabul edilir. Bu yüzden ilişkinizde her an bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Sürekli soruna odaklanmak kendinize ve ilişkinize sıkıntı oluşturmaktan başka hiçbir şeye yaramayacaktır. Sorunları gözünüzde büyütmek yerine çözüm odaklı düşünmek hem sizi hem de partnerinizi rahatlatacak aynı zamanda aranızdaki güven ve sevgiyi pekiştirecektir.

9) Hatayı kendinizde arayın

Kusuru her zaman karşımızdaki kişilerde değil, bazen de kendimizde aramalıyız. Sürekli başkalarını suçlayarak,  kendi iç huzurunuzu bozacağınız gibi dengenizi de bertaraf edecektir. Kendinize öz eleştiride bulunmanız; hatalarınızı düzeltmenize yardımcı olur ve karşınızdaki kişinin kusurlarına takılıp huzursuz olmanızı engeller.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu